Asambleja Parlamentare e NATO-s: Barrikadat në veri të hiqen menjëherë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetarja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s (AP e NATO-s), Joëlle Garriaud-Maylam, ka folur rreth situatës së krijuar së fundmi në veri të Kosovës.

Garriaud-Maylam ka shprehur shqetësimin e saj nga këto zhvillime, duke thënë se kërcënimet dhe sulmet nga individë të armatosur janë të papranueshme.

Sipas saj, barrikadat e vendosura në veri të Kosovës duhet të hiqen menjëherë, ka raportuar ky institucion.

“Jam thellësisht i shqetësuar nga zhvillimet e fundit në veri të Kosovës. Kërcënimet dhe aktet e përsëritura të frikësimit dhe dhunës nga individë të armatosur, përfshirë sulmin e kësaj fundjave ndaj një patrullimi zbulues të Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX Kosovë) janë të papranueshme. Ata që janë përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi. Barrikadat e ngritura në veri të Kosovës duhet të hiqen menjëherë”, është shprehur ajo.

Ajo më tej ka kërkuar nga palët të përmbahen nga dhuna dhe veprimet provokuese dhe të punojnë drejt depërshkallëzimit të situatës.

“Rruga përpara duhet të përshkruhet përmes negociatave të vazhdueshme dhe konstruktive ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Të gjitha palët duhet të mbeten të përkushtuara ndaj dialogut të lehtësuar nga BE. E mirëpres vendimin e fundit të autoriteteve në Kosovë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale në katër komunat veriore si një hap konstruktiv duke pasur parasysh kontekstin aktual aktual”, ka thënë më tej ajo.

Garriaud-Maylam është shprehur mirënjohëse për shërbyesit e KFOR-it dhe EULEX-it në Kosovë në mbështetje të paqes dhe stabilitetit.

“Vërej se NATO e ka bërë të qartë se KFOR-i mbetet jashtëzakonisht vigjilent dhe plotësisht i aftë për të kryer mandatin e tij të Kombeve të Bashkuara në Kosovë”, ka thënë ajo.

Të fundit

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Lajme të tjera

Web TV