“Prek rrugët e frymëmarrjes”, mjekët lëshojnë paralajmërimin: Ky virus mund të…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mjekët nuk përjashtojnë mundësinë që virusi RSV, i cili prek rrugët e frymëmarrjes, të ketë ardhur edhe në Shqipëri.

Megjithatë Instituti i Shëndetit Publik nuk ka ende një njoftim zyrtar. Në shumë vende të Europës, ky virus është kthyer në tepër shqetësues. Ai mund të shkaktojë dhe pneumoni.

“Nëntori dhe fillimi i dhjetorit kane pasur një fluks të shtuar të fëmijëve me infeksione virale. Aktualisht janë disa lloje virusesh që po qarkullojnë në Shqipëri plus Covidi.

Flitet edhe për Rsv, ne nuk e kemi të izoluar dhe nuk kemi ndonjë njoftim zyrtar nga Ishp, por ju garantoj se nëse RSV qarkullon në Europë, padyshim qe është në Shqipëri.

RSV është një virus që prek rrugët respirator, mund të kalojë nga nje infeksion i lehtë deri në pneumoni, varet sa e përballon organizmi”, thotë mjeku Bektash Mandri.

Fëmijët janë ata që preken më shumë nga infeksionet virale. Mjeku pediatër këshillon prindërit që të jenë të kujdesshëm.

“Referuar sistemit imunitar të dobët janë më të ndjeshme moshat pediatrike, sidomos moshat nga 1 deri në 7 vjeç. Në rast se fëmijët janë të prekur nga virozat prindi mund ta mbajë një ose dy ditë në banesë kur temperatura shkon mbi 38.5 nuk mund ta mbajë më në banesë pasi shkakton problenatika qe mund t’i lërë problem gjithë jetën. Kur fëmija ka kollë, janë raste urgjentë duhe të drejtohen te mjeku”, thekson ai.

Prej disa javësh ka një fluks të shtuar të rasteve me viroza. Mjeku thekson se mesatarisht kryejnë deri në 20 vizita në ditë.

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Lajme të tjera

Web TV