Protestat në Iran/ Teherani shton dënimet me vdekje, nuk kursen as të miturit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prej muajsh Irani po përballet me protesta të cilat si pasojë e dhunës së policisë ka përfunduar me viktima.

Një nga lëvizjet e Tehranit në përpjekje për të shuar revoltën, ka qenë dënimi i personave të cilët morën pjesë në tubimet masive.

Deri tani janë ekzekutuar dy persona, ndërkohë që mediat botërore raportojnë se dy të mitur janë shumë pranë dënimit me vdekje.

Bëhet fjalë për Sonia Sharifi dhe Amir Hossein Rahimi, përkatësisht 17 dhe 15 vjeç, të cilët rrezikojnë të ekzekutohen për të vetmin faj, që ngritën zërin ndaj qeverisë vendase.

Të fundit

U mbyt në lumin Mat, gjendet trupi i pajetë i 22-vjeçarit, po peshkonte dhe…

Është gjetur trupi i pajetë i i 22-vjeçarit Valentin Nikolli, i cili u mbyt dje në lumin Mat. Valentin Nikolli...

Partizani kampion pa lavdi, Tirana ndihet e vjedhur por hesht

Është mbyllur me shumë polemika Kapionati Shqiptar i elitës së futbollit, ku Partizani u shpall kampion, ndonëse me pikë të barabarta me Tiranë. Dy...

Sot provimi i parë i Maturës Shtetërore, risitë e këtij viti

Sot, 1 qershor, zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore. Rreth 30 mijë maturantë në të gjithë vendin do t’i nënshtrohen sot provimit të parë,...

Historiku/ 1 Qershori, dita kur fëmijët gëzojnë në të gjithë botën

Dita e Fëmijëve shënohet me 1 qershor në mbarë botën. Por cili është historiku prapa kësaj dite? Fëmijët e të gjitha moshave kërkojnë, që...

Tensionet në veri/ Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

Në shenjë mbështetjeje për serbët në Kosovë, disa qindra qytetarë u mblodhën mbrëmjen e së mërkurës para një kishe në Podgoricë të Malit të...

Lajme të tjera

Web TV