Fenomenal në Botërorin e Katarit por i pamjaftueshëm, Mbappe është legjendë e së ardhmes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kylian Mbappe së bashku me Leo Messi, ishin protagonistët absolut të këtij Botërori, mbi të gjitha në finalen e madhe. Ylli francez ishte shpërthyes, i vetëm mbajti Francën në lojë, duke vënë ndjeshëm në pikëpyetje ëndrrën e “pleshtit”.

Mbappe realizoi tre gola në finale duke u bërë lojtari i katërt në botë që realizon gola në dy finale Botërori, e të mendosh që është vetëm 24-vjeç. Nëse llogarisim edhe golin nga ruleta e penalltive, Mbappe e dërgoi në katër numrin e golave në finale, si asnjë tjetër më parë.

Mbappe bëhet lojtari i dytë në histori që realizon një “tripletë” në finale.

Mbappe e mbylli këtë Botëror në kuotën e 8 golave dhe dy asisteve, duke mos dal “duar bosh” nga ky Botëror, pasi arriti që në fund të fitonte “Këpucën e Artë”.

Mbappe bëhet golashënuesi më i mirë i ri në historinë e Botërorit. Me këto shifra, Mbappe kërcënon të gjithë rekordet, pa diskutim është ai futbollisti i së tashmes dhe së ardhmes.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV