Furnizimi i Ukrainës me sistemet raketore “Patriot”/ Moska kërcënon SHBA-në pas ‘ndihmës’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kremlini ka kërcënuar SHBA-në me pasoja të rënda teksa SHBA-të kanë vendosur të furnizojnë Ukrainën me sisteme raketore “Patriot”.

Kremlini kishte shprehur pakënaqësinë e tij për vizitën e Volodomyr Zelensky në Uashington, por këto shqetësime janë theksuar më tepër nga ambasadori i Rusisë në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov.

Duke u ankuar për ato që ai i përshkroi si “veprime provokuese” nga SHBA, ai u fokusua në vendimin e Joe Biden për të dërguar sistemin raketore Patriot në Ukrainë.

“Pavarësisht paralajmërimeve tona, sistemi i mbrojtjes ajrore “Patriot” do të dërgohet në Kiev”, tha ai. “Megjithatë, vendi nuk ka specialistë për të punuar me ta. Pra, ata do të jenë specialistë amerikanë? Apo qytetarë të një vendi tjetër të NATO-s?

Ata nuk mund të mos e kuptojnë këtu se armët perëndimore po shkatërrohen sistematikisht nga ushtria jonë”, tha Putin.

“Mendoj se të gjithë e kuptojnë shumë mirë se me çfarë fati mund të përballet personeli. Veprimet provokuese të SHBA-së po çojnë vazhdimisht në një përshkallëzim, pasojat e të cilit as nuk mund të imagjinohen”, përfundoi Putin.

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV