27 dhjetor 1571/ U lind Kepler, filozofi gjerman i matematikës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Johannes Kepler u lind më 27 dhjetor të vitit 1571 ne Weil der Stadt, Gjermani; vdiq në vitin 1630 në Regensburg, Gjermani. Ishte një filozof, matematikan, astronom, astrolog dhe specialist i optikes gjermane.

Në vitin 1584 u fut në një seminar protestant në Adelberg, dhe në vitin 1589 ai filloi studimet në universitetin protestant të Tubingenit. Këtu ai studioi gjerësisht teologjinë.
Në vitin 1591 ai kaloi provimin dhe vazhdoi studimet si student i diplomuar. Profesori i matematikës që mësoi Keplerin ishte Micheal Meastlin (1550-1635).

Në vitin 1594 Kepleri pranoi një detyrë në seminarin protestant në Graz, si profesor i matematikës (në një krahinë Austriake të Steiermark). Ai ishte i vërtetë si matematikant por edhe si krijues kalendarësh. Kepleri qëndroi në Graz deri në vitin 1600, kur të gjithë protestantët ishin të detyruar të shndërroheshin në katolik ose të linin kompetencat e një pjese të vlerës kunder-korrigjuese. Për vite gjashtë, Kepleri studioi aritmetikën, gjeometrinë dhe retorikën. Në kohën e tepërt ai vazhdon të jetë në mënyrë personale astronomi dhe astrologji.

Në vitin 1597 Kepleri u martua me Barbara Muller. Po në ato vite ai publikoi për herën e parë e tij me rëndësi që mund ta përkthejmë, “Zanat Kosmografik”, në të cilin argumentoi se distanca e planeteve nga Dielli në sistemin e Copernican është në bazë të 5 rregullave, nese njejta. supozon se planetet orbit ishin rreth një mbishkrimi tjetër te plote.

Ligji i parë: Planet lëvizin nëpër trajektore në trajtë elipsash. Në njërën prej vatrave të elipsit, ndodhet qendra e Diellit.

Ligji i dytë: Rrezet që bashkojnë qendrën e Diellit me qendrat e planetit, formojnë sipërfaqjet që nuk janë përshkruhen në kohë të barabarta, sipërfaqjet janë gjithashtu të barabarta.

Lexo edhe :  Valencia kërkon transferimin e Nedim Bajramit, Empoli në pritje të ofertës së duhur

Ligji i tretë: Vlera e kubit të rrezeve që bashkon qendrën e një planeti (ose Hëne) me qendrën e Diellit (ose planetit), pjestuar me katrorin e kohës që duhet planetit (ose Hënës) për një rrotullim, është konstante për të gjithë. trupat që rrotullohen rreth të njëjtit ose planet.

Ligji i tretë mund të vërtetohet fare me anë të ligjit të dytë të Njuton, F= m*a , ku është nxitimi i qendrës.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV