Sulmi ndaj Berishës/ Mërtiri zbardh prapaskenat: Sulmi ishte nga faktorët e jashtëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Ergys Mërtëri ishte i ftuar këtë të martë në studion e Euronews, për të folur në lidhje me ngjarjet më të rëndësishme që shënjuan politikën shqiptare në vitin 2022.

Duke u ndalur te rasti i goditjes ndaj Sali Berishës, Mërtiri, tha se beson se ngjarja nuk ishte e organizuar nga faktor të brendshëm, pasi akujt nuk i interesonte kjo. Ai shtoi se ka më shumë gjasa që të kenë qenë faktor të jashtëm.

Mërtiri nënvizoi gjithashtu se mbështet hipotezën se personi që qëlloi ish-kryeministrin ishte me probleme mendore.

“Nuk duhet trajtuar si ngjarje politike. Besoj se edhe ka nëse ndonjë element politik aty brenda nuk duhet marr ënë konsidratë pasi i shërben përkeqësimit të politikës. Unë besoj se ai është një person me problem mendore. Nga një analizë më e gjerë unë nuk shoh faktor që kërkojnë të godasin Berishën dhe nëse do të ketë faktorë ata do të duhet të kërkohen jashtë. Personi më pak i interesuar atë ditë që të goditej Sali Berisha ishte Edi Rama. Rama nuk bën marrëzira kundër vetes”, tha Mërtiri.

Të fundit

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Lajme të tjera

Web TV