test

Rama përgëzon kryeministrin izraelit: Urime Bibi, shpresoj që të mbash premtimin dhe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka uruar Benjamin Netanyahu për mandatin e tij të gjashtë si kryeministër i Izraelit, 18 muaj pasi ai u rrëzua nga pushteti.

Nëpërmjet një postimi në Tëitter, kreu i qeverisë shkruan se pret që Netanyahu të mbajë premtimin për të vizituar Shqipërinë.

“Urime Bibi @netanyahu në mandatin tuaj të 6-të si udhëheqës i Izraelit. Shpresoj shumë që mençuria dhe përvoja juaj e madhe do të shërbejnë si një vlerë e madhe e shtuar jo vetëm për Izraelin, por edhe për Lindjen e Mesme dhe Evropën!

Dhe uroj që më në fund të mbani premtimin për të vizituar Shqipërinë”, ka shkruar Rama.

Kthimi i Netanyahut për një mandat të gjashtë si kryeministër zgjat dominimin e tij prej më shumë se një dekade mbi politikën izraelite pas 18 muajsh në opozitë.

Fitorja e tij më e fundit zgjedhore çoi në krijimin e një koalicioni që përfshin ultranacionalistë dhe partitë fetare që dikur ishin në periferi të politikës izraelite.

Qeveria e tij premtuar të riparojë sistemin gjyqësor të vendit, të përshpejtojë ndërtimin e vendbanimeve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe të nxjerrë në pah identitetin hebre në jetën publike.

Këto plane kanë sjellë kritika nga strukturat e mbrojtjes, komuniteti i biznesit, sistemi arsimor, grupet LGBT+, zyrtarët ligjorë dhe pjesë të tjera të shoqërisë.

Të fundit

Dorëheqja e Ceno Klosit/ Elidjana Çela drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve përkohësisht

Elidjana Çelaj është emëruar përkohësisht drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve, pas lirimit nga detyra të ish-drejtorit të përgjithshëm Ceno...

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u vendosën  dje (14 qershor) në...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Sokol Mëngjesi doli nga koma, reagon e motra: Sytë e tij u zgjuan nga një ëndërr e keqe

“U zgjua nga ëndrra e keqe” Avokati Sokol Mëngjesi  I cili ishtë në gjëndje kome prej 29 majit është zgjuar nga koma ndërsa vijon...

Zvicër/ 100 liderë botërorë mblidhen sot në përpjekje për planin e paqes në Ukrainë!

Njëqind delegacione do të marrin pjesë në Konferencën e Paqes për Ukrainën në Zvicër, duke përfshirë 57 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë...

Lajme të tjera

Web TV