Moska pret Vitin e Ri në heshtje dhe pa fishekzjarre, rusët më shumë shpresa për paqe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Populli i Moskës po përgatitet të shënojë një natë disi të heshtur të Vitit të Ri pa fishekzjarret dhe festimet e zakonshme në Sheshin e Kuq, me shumë njerëz që thonë se duan paqe në 2023.

Sheshi i famshëm me kalldrëm në zemër të Moskës u mbyll nga autoritetet, duke përmendur kufizimet për të luftuar COVID-19, ndërsa numri i policisë në rrugët anësore aty pranë u rrit.

Dita e Vitit të Ri është festa kryesore sezonale e Rusisë, ndërsa besimtarët ortodoksë festojnë gjithashtu Krishtlindjet më 7 janar.

“Shpresojmë se do të ketë një vit të mbarë, shpresojmë se do të ketë paqe botërore, sado e çuditshme që mund të tingëllojë në një situatë të tillë,” tha banori i Moskës Alexander Tsvetov.

“Ne shpresojmë që njerëzit do të jenë të lumtur në secilën anë të këtij konflikti dhe do të ketë paqe”, vazhdoi ai, duke iu referuar asaj që Presidenti Vladimir Putin e quan “operacionin special ushtarak”  në Ukrainë.

Të fundit

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për...

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

E pazakontë/ Erjola përgatit hallvën “e vdekjes” për çiftin Ilnisa-Meriton!

Situatat kanë qenë të shumta mes banorëve të “BBV3”, teksa mes tyre ka miqësi, por edhe debate e ‘përplasje’ të shumta. E teksa, duket se...

Shuhet nga jeta komediani i njohur Richard Lewis

Richard Lewis, komediani i njohur amerikan ka ndërruar jetë në moshë 76- vjeçare. Lewis, i cili zbuloi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit...

Lajme të tjera

Web TV