Milosh Vuçeviq: Sfida më e madhe këtë vit është ruajtja e paqes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri serb i Mbrojtjes, Milosh Vuçeviq e ka paraqitur kinse të vështirë gjendjen e sigurisë së serbëve në Kosovë.

Në një intervistë të fillim vitit për Tanjug, ministri i Vuçiqit e përmendi ruajtjen e paqes si një nga “sfidat më të mëdha në vitin 2023”.

“Sfidat më të mëdha në vitin 2023 do të jenë ruajtja e paqes, lirisë dhe popullit tonë në Kosovë, në mbarë Serbinë, pa na përndjekur dhe poshtëruar askush”, ka thënë ai.

Duke folur për planet për vitin 2023, Vuçeviq tha se ato janë “që të vazhdojë forcimi i Forcave të Armatosura Serbe, të forcohen kapacitetet mbrojtëse”.

Ai tha se gjithashtu planifikon një ndryshim plani në ambientin e ushtrisë serbe.

“Që oficerët tanë të krenohen kur veshin uniformën, të kenë nderin ta veshin, nuk është çështje iniciative legjislative, por e mjedisit të përgjithshëm dhe një marrëdhënie emocionale, jo vetëm një marrëdhënie ekonomike pragmatike, por edhe patriotike dhe sigurisht që ruajmë paqen dhe lirinë”, ka thënë Vuçeviq.

Të fundit

Protestat e dhunshme në Francë, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme...

Kim dëshiron që Koreja e Veriut të prodhojë më shumë materiale bërthamore për bomba

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që vendi i tij të zgjerojë prodhimin e “materialeve bërthamore të shkallës së armëve”...

“Jam e shokuar”, Bora Zemani: Sulmi ndaj TCH është një këmbanë e fortë alarmi!

Moderatorja Bora Zemani ka reaguar për sulmin e ndodhur në Top Channel, ku mbeti i vrarë roja i televizionit Pal Kola. Përmes një postimi në...

Frikë nga Davidi lakuriq

(Nga Cristina Acidini Luchinat)- Artan Shkreli  … Lajmi i pabesueshëm që erdhi të premten më 24 mars, ishte se një mësuese në Shkollën Klasike në Tallahasse...

SPAK dorëzon rezultatin e punës në Kuvend, shqetësimet që ngrihen

SPAK ka dorëzuar në Kuvend, raportin vjetor, ku në fillim të tij është harta e veprimit të grupeve kriminale në botë dhe po ashtu...

Lajme të tjera

Web TV