Sa para fitoi çdo pilot i Formula 1 për pikë gjatë sezonit 2022, lista është surprizuese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pilotët më të paguar të sezonit 2022 janë zbuluar nga Racing News 365, dhe mund t’ju tronditë se cilët janë disa që kanë mbushur arkat e tyre.

Dyshohet se pronarët e ekipeve të Formula 1 po e ndiejnë krizën e kostos së jetesës, megjithatë, është e sigurt se ata ende kanë bërë fitme të majme.

Dhe, është zbuluar se cili pilot është paguar më së shumti dhe kush nuk ka qenë mjaftueshëm për paratë e tyre këtë sezon.

Ndërsa Kampionati Botëror i Pilotëve shpesh merr vëmendjen më të madhe, Kampionati i Konstruktorëve është vendimtar në shpërblimin financiarisht të ekipeve F1, me çdo vend individual që ndryshon me miliona euro.

Dhe kështu, bazuar në pagat bazë të pilotëve (duke përjashtuar bonuset) dhe pikët totale të tyre të grumbulluara gjatë sezonit, është përpunuar kostoja për pikë për çdo pilot të F1.

hamilton.jpg

Max Verstappen (454 pikë) – 77,093 euro

Charles Leclerc (308 pikë) – 38,961 euro

Sergio Perez (305 pikë) – 32,787 euro

George Russell (275 pikë) – 18,182 euro

Carlos Sainz Jr. (246 pikë) – 40,650 euro

Lewis Hamilton (240 pikë) – 166,667 euro

Lando Norris (122 pikë) – 122,951 euro

Esteban Ocon (92 pikë) – 54,348 euro

Fernando Alonso (81 pikë) – 246,914 euro

Valtteri Bottas (49 pikë) – 204,082 euro

Daniel Ricciardo (37 pikë) – 405,405 euro

Sebastian Vettel (37 pikë) – 405,405 euro

Kevin Magnussen (25 pikë) – 200,000 euro

Pierre Gasly (23 pikë) – 217,391 euro

Lance Stroll (18 pikë) – 555,556 euro

Mick Schumacher (12 pikë) – 83,333 euro

Yuki Tsunoda (12 pikë) – 62,500 euro

Lexo edhe :  Rikthimi i Messit tek Barcelona, flet Xavi: “Ka ende shumë vite karrier përpara”

Zhou Guanyu (6 pikë) – 166,667 euro

Alex Albon (4 pikë) – 500,000 euro

Nicholas Latifi (2 pikë) – 500 000 euro

Siç mund ta shihni, ka disa dallime jashtëzakonisht të mëdha në koston e shoferëve për pikë.

Shoferi që ishte më i mirë për ekipin e tij gjatë sezonit 2022 ishte George Russell i Mercedes. Duke humbur për pak një përfundim në tre vendet e para për vitin 2022, Russell mori 275 pikë të mëdha gjatë sezonit. Kur ndahet nga paga e tij prej 5,000,000 euro, kostoja për pikë nga Russell për Mercedes është vetëm 18,182 euro.

Pavarësisht se përfundoi vetëm 35 pikë prapa, shoku i skuadrës së Mercedesit, Lewis Hamilton kishte një kosto shumë më të lartë për pikë në 166,667 euro. Kjo, natyrisht, për shkak të pagës së madhe të yllit të F1 prej 40,000,000 euro, më e larta në kampionat.

Megjithatë, Hamilton nuk ishte vlera më e vogël për para, me 10 pilotë të tjerë që kushtonin po aq ose më shumë për pikë. Shoferi më ‘i kushtueshëm’ gjatë sezonit nuk ishte askush tjetër veçse Lance Stroll i Aston Martin, që kushtoi 555,556 euro për pikë.

Të fundit

Sot feston ditëlindjen, e gjeni dot sa vjeç bën Maestro

Sot është një ditë speciale për Armaldo Kllogjerin. I njohur gjerësisht si Maestro, Armaldo feston sot ditëlindjen e 48. I...

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë....

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim negativ te shëndeti mendor. Një ekip...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

Lajme të tjera

Web TV