Covid-19 në vend, MSH: Asnjë humbje jete dhe 6 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën me Covid-19 në vend.

Bëhet me dije se përgjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jete, ndërsa nga 75 testime të kryera, vetëm 6 qytetarë kanë rezultuar të infektuar dhe 17 janë shëruar plotësisht.

Njoftimi:

Ministria e Shëndetësisë: 75 testime, 6 qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 17 të shëruar në 24 orët e fundit

4 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 75 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 6 qytetarë, në Bashkitë:

2 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Durrës, Lushnje, Kolonjë, Berat.

Janë 144 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 17 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,069 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 4 Janar 2023)

Raste të reja ditore 6

Të shëruar në 24 orë 17

Të shtruar në spitale 2

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 75

Testime totale 2,020,283

Raste pozitive 332,809

Raste të shëruara 329,069

Raste Aktive 144

Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Lexo edhe :  Shkarkimi i Nagelsmann nga Bayern, Toni Kroos: “Jam i habitur”

Tiranë 117

Fier 10

Berat. 4

Shkodër 3

Durrës. 3

Kukës. 2

Vlorë 2

Dibër. 1

Lezhë. 1

Korçë 1

Të fundit

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Berisha thirrje demokratëve: Mos harroni sakrificën tuaj, bashkë dalim fitimtarë

Sali Berisha ishte të dielën në Shkodër ku mori pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 4 dëshmorëve të 2 prillit të vitit 1991. Në një...

Aktorja e madhe Margarita Xhepa feston ditëlindjen/ Rama mesazh urimi: Edhe 100!

Aktorja e mrekullueshme, magjia e skenës dhe Teatrit shqiptar, Margarita Xhepa, feston sot ditëlindjen. Aktorja feston sot 89-vjetorin e ditëlindjes. Kryeministri Edi Rama me anë...

Spahia: 32 vite më parë plumbat lanë Shkodrën me gjak, duke i vrarë 4 bij të saj

Kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia ka zhvilluar një ceremoni përkujtimore për Martirët e 2 Prillit. Spahia është shprehur se ashtu si çdo vit, jemi...

Lajme të tjera

Web TV