CIES rendit futbollistët më të vlefshëm në botë: Mbappe vetëm i treti, Haaland i pesti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Observatori i futbollit CIES ka përpiluar renditjen e lojtarëve me vlerën më të lartë në treg dhe ka vendosur në vendin e parë mesfushorin e Borussia Dortmundit, Jude Bellingham me një vlerë tregu prej 208.2 milionë euro.

Lojtari tjetër me vlerë tregu mbi 200 milionë euro është gjithashtu anglez dhe është Phil Foden i Manchester Cityt. Kylian Mbappè në shkallën më të ulët të podiumit, pastaj Vinicius Junior dhe Erling Haaland.

Jude Bellingham, talent 19-vjeçar i Borussia Dortmund dhe kombëtares angleze, ka tërhequr vëmendjen e shumë klubeve të mëdha mbi të. Siç ka raportuar AS, pritet një takim mes mesfushorit dhe drejtuesve të verdhezinjve në të cilin lojtari do të kërkojë një transferim në fund të sezonit.

Nuk mungojnë admiruesit: nga Real Madridi te Barcelona, Chelsea, Liverpool dhe Manchester City. Spanjollët duket se janë në pole position falë dëshirës së lojtarit për t’u transferuar në Camp Nou.

Pa një klauzolë largimi në kontratë, mendohet se Borussia Dortmund do të kërkojë të paktën 100 milionë euro për shumën bazë, për një total që me bonuset mund të arrijë edhe në 150 milionë.

Megjithatë, ky vlerësim i bërë nga CIES për futbollistët me vlerën më të lartë mund të bëjë që shuma e kartonit të anglezit të rritet akoma më shumë.

Të fundit

OBSH publikon shifra alarmante: 10 mijë njerëz vdesin çdo ditë nga sëmundjet e zemrës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që...

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Thumanë-Kashar/ Balluku: Po punohet me ritme të shpejta për ta përfunduar me 30 qershor

Zëvendës kryeministrja, njëherësh Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi punimet në aksin Thumanë-Kashar. Ministrja tha se po punohet me ritme të shpejta...

Lajme të tjera

Web TV