“Një nga figurat më të shquara”, Berisha mesazh lamtumire për Papa Benediktin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndarë këtë të enjte një mesazh lamtumire për Papa Benediktin, i cili u përcoll sot për në banesën e fundit në një meshë madhështore me praninë e 50 mijë besimtarëve. Krahas mesazhit, Berisha ndan dhe një foto të vjetër me Papën.

“Sot me një funeral dhe meshë madhështore me pranine e mbi 50.000 besimtarvë, të udhëhequr nga shenjtëria e tij Papa Francesku u percoll për në banesën e fundit në Kishën e Shën Pjetrit, Papa Benedict i XVI. Në këtë ceremoni morën pjesë besimtarë të shumtë nga të katërta anët e botës si dhe dignitar dhe qeveritarë nga vende të ndryshme.

Si një nga figurat më të shquara të Kishës Katolike me kontribute historike në reformimin e saj dhe shtyllë kryesore e mendimit teoligjik dhe konservator botëror Papa Benedict i XVI do të nderohet gjithmonë për veprën e tij të ndritur jo vetëm nga besimtarët katolik, por edhe njerëzit e besimeve të tjera në mbarë botën.

Unë ruaj si një thesar shumë të çmuar audineca dhe takime me Shenjtërin e tij. Me këtë rast duke shprehur nderimin tim më të thellë për Papën Benedict i XVI bashkoj lutjen time me të miliona njerëzve, që shpirti i tij i madh të gjej paqen e merituar. Amin”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha.

Të fundit

Protestat e dhunshme në Francë, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme...

Kim dëshiron që Koreja e Veriut të prodhojë më shumë materiale bërthamore për bomba

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që vendi i tij të zgjerojë prodhimin e “materialeve bërthamore të shkallës së armëve”...

“Jam e shokuar”, Bora Zemani: Sulmi ndaj TCH është një këmbanë e fortë alarmi!

Moderatorja Bora Zemani ka reaguar për sulmin e ndodhur në Top Channel, ku mbeti i vrarë roja i televizionit Pal Kola. Përmes një postimi në...

Frikë nga Davidi lakuriq

(Nga Cristina Acidini Luchinat)- Artan Shkreli  … Lajmi i pabesueshëm që erdhi të premten më 24 mars, ishte se një mësuese në Shkollën Klasike në Tallahasse...

SPAK dorëzon rezultatin e punës në Kuvend, shqetësimet që ngrihen

SPAK ka dorëzuar në Kuvend, raportin vjetor, ku në fillim të tij është harta e veprimit të grupeve kriminale në botë dhe po ashtu...

Lajme të tjera

Web TV