Nis takimi me krerët e partive shqiptare në RMV në Tiranë, kush mer pjese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka nisur takimin me krerët e partive shqiptare në RMV.

Takimi po zhvillohet në Tiranë, ku kanë ardhur edhe liderët politikë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut.

Ftesa u është drejtuar të gjithë kryetarëve të partive politike që janë të përfaqësuara në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut dhe konkretisht, Bashkimit Demokratik për Integrim, Aleanca për Shqiptaret, Alternativa, Lëvizja Besa dhe Partia Demokratike Shqiptare.

Deri më tani, zyrtarisht nuk dihet se cili është qëllimi i këtij takimi, por mendohet se ka lidhje me ndryshimet kushtetuese që ka kërkuar Bullgaria për Maqedoninë e Veriut.

Por çështja ka shkaktuar përplasje në Shkup, pasi opozita maqedonase ka deklaruar se nuk do ta votojë ndryshime të tilla dhe kërkon zgjedhje të parakohshme në maj të këtij viti.

Të fundit

Përfiton nga amnistia penale, lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj

Përfitues i amnistisë penale që nis të zbatohet këtë të mërkurë është edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj. Frrokaj u dënua...

Kjo është pjesa e trupit që duhet të lyhet e para me krem kundër diellit

A e nisni edhe ju lyerjen me krem nga këmbët për të shkuar te fytyra? Nëse e keni kthyer këtë në një ritual, atëherë...

Ndodh fenomeni i rrallë/ Athina dhe zonat përreth mbulohen nga mjegulla portokalli!

Një mjegull portokalli, e ardhur nga shkretëtira e Saharasë ka mbuluar të gjithë kryeqytetin grek, Athinë. Sipas zyrtarëve, ky është një nga episodet më të...

Veliaj i uron ditëlindjen ish-presidentit Hashim Thaçi: Luftëtar i lirisë së Kosovës!

Ditën e sotme ish-presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka ditëlindjen. Në këtë ditë të shënuar nuk ka munguar një urim i veçantë nga...

‘Veçantizmi’, gropa në të cilën po zhytet Serbia

Nga Veton Surroi Paraja serbe të dërgohet në një bankë serbe në Kosovë nga e cila shërbimi serb i postës së shpejtë do ta dorëzojë...

Lajme të tjera

Web TV