Sporti në zi/ Humbje e madhe për futbollin, ndërron jetë ylli i klubit legjendar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-ylli i Leeds, Jack Overfield, ka vdekur në moshën 90-vjeçare. Ish-futbollisti i lindur në Leeds ka ndërruar jetë gjatë sezonit festiv. Overfield bëri 159 paraqitje në ligë për Leeds, si dhe katër ndeshje në FA Cup. Leeds i bëri homazhe ish-lojtarit të tyre në një deklaratë të klubit.

Sporti në zi/ Humbje e madhe për futbollin, ndërron jetë

“U prehsh në paqe. Leeds United është i pikëlluar kur dëgjoi për vdekjen e ish-lojtarit Jack Overfield, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare. I lindur në Leeds, Ovefield ndoqi Victoria Road School dhe luajti me Yorkshire Amateurs, përpara se të bashkohej me Leeds United. Angazhi i jashtëm u largua, bëri debutimin e tij në Leeds kundër Nottingham Forest më 8 tetor 1955 dhe vazhdoi të bënte gjithsej 30 paraqitje gjatë fushatës së Kategorisë së Dytë 1955/56, në të cilën Leeds përfundoi si nënkampion. Me rikthimin e Leeds në Kategorinë e Parë, Overfield shënoi golin e parë të sezonit 1956/57, si pjesë e një fitoreje 5-1 ndaj Evertonit. Në total, Overfield luajti 159 herë në ligë për bardhezinjtë, katër herë në FA Cup dhe shënoi gjithsej 20 gola. Pas kohës së tij në Leeds, ai vazhdoi të kalojë në Sunderland, Peterborough United dhe Bradford City. Overfield ishte një nga shumë legjendat që u kthyen në klub për festimet e njëqindvjetorit që u zhvilluan në tetor 2020. Të gjithë në Elland Road dëshirojnë t’u dërgojnë urimet tona më të mira të gjithë miqve dhe familjes së Jack në këtë kohë të trishtuar.”

Të fundit

Presidenca e Këshillit të Sigurimit/ Rama: Moment krenarie për gjithë shqiptarët!

“Një moment krenarie për gjithë shqiptarët”, kështu e përkufizon kryeministri Edi Rama, kryesimin e Këshillit të Sigurimit nga Shqipëria. Në një...

FOTO/ Si Brigitte Macron shpëtoi Mbretëreshën Camilla nga një incident ‘live’

Pritja e bërë nga çifti presidencial francez ndaj Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla ishte e ngrohtë. Brigitte Macron, në një gjest solidariteti femëror, “i shpëtoi” një incidet...

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në Volos. Por si duket, kaosi nuk preku vetëm në jetët e njerëzve, por edhe ato...

‘Bild’: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali

Kjo ishte një deklaratë e qartë nga shefi! Dhe sërish kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk i rezistoi dot një goditjeje ndaj Rusisë.., shkruan...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Lajme të tjera

Web TV