Vijon përplasja e policisë me kriminelët, çfarë solli arrestimi i djalit të El Chapo-s

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushtria Meksikane arrestoi Ovidio Guzmán, djalin e zotit famëkeq të drogës Joaquín ‘El Chapo’ Guzmán, të enjten e kaluar në një operacion vdekjeprurës që pa 10 ushtarë dhe 19 persona të armatosur të kartelit të vrarë.

Ovidio, i njohur gjithashtu si El Ratón (Miu), u transportua nga Jesús María, një fshat afër Culiacan në veri-perëndim të vendit, në kryeqytetin Mexico City, ku u burgos në një burg të sigurisë maksimale.

Ai ishte udhëheqësi i Los Chapitos, një fraksion i kartelit Sinaloa që u shfaq pas një ndarjeje në organizatë kur babai i tij u arrestua në 2016.

Kaosi pasoi në Culiacan pas kapjes së Ovidios, me persona të armatosur të kartelit që ngritën blloqe rrugësh, u vunë zjarrin automjeteve dhe qëlluan në aeroplanë në një përpjekje për të detyruar lirimin e shefit të tyre.

Sipas Riodoce, luftimet midis personelit ushtarak dhe personave të armatosur të kartelit vazhduan për 12 orë në Jesús María, pasi Ovidio ishte kapur.

Vendasve iu tha të qëndronin në shtëpitë e tyre dhe ushtarët e mbajtën fshatin të mbyllur nga komunitetet përreth, derisa u detyruan të linin familjen dhe mediat nga Komisioni Sinaloa për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut.

Të fundit

Balla në Emiratet e Bashkuara, takohet me liderët politikë, zbardhen temat e diskutimeve

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka vizituar Emiratet e Bashkuara ku ka zhvilluar një takim me liderët politikë në...

Vala e të nxehtit godet këtë vend, nuk do ta besoni sa shënojnë temperaturat

Filipinet po përballen me një valë ekstreme të të nxehtit, me autoritetet që kanë këshilluar qytetarët që të mos dalin jashtë “Është kaq nxehtë sa...

Ekzistojnë 4 lloje gjumashësh. Po ju çfarë tipi jeni?

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për personalitetin që keni, mund të jeni introvert ose ekstrovert. Ju madje mund të dini edhe gjuhën e dashurisë...

Nga e drejta e abortit për vajzat mbi 16 vjeçe, te surrogacia/ Zbardhet projektligji

Zbardhet projektligji për shëndetin seksual dhe riprodhues. Në këtë projektligj një vajzë mbi 16 vjeçe mund të vendosë vetë nëse do të abortojë apo...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Kriset marrëdhënia e Romeos dhe Heidit

Çifti Romeo Veshaj dhe Heidi Baçi, kanë debaruar me njëri-tjetrin në orët e para të mëngjesit në ‘Big Brother Vip’. Konkurrentja ishte mërzitur me...

Lajme të tjera

Web TV