Eurostati: Rritja e kostos së jetesës shqetëson 9 nga 10 evropianë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja aktuale e kostos së jetesës shqetëson më shumë se nëntë në 10 evropianë dhe pothuajse gjysma e popullsisë tashmë është prekur, sipas hulumtimit të kryer në emër të Parlamentit Evropian.

Rreth 93 për qind e të anketuarve thanë se janë të shqetësuar për rritjen e kostos së jetesës, me 46 për qind që thonë se standardi i tyre i jetesës tashmë është ulur dhe 39 për qind presin të preken prej tij në të ardhmen.

Një total prej 45 për qind thanë se aktualisht ka disa, ose vështirësi të mëdha në jetë me të ardhurat në familje.

Në dhjetor, inflacioni në eurozonë arriti në 9.2 për qind, njoftoi agjencia statistikore e Bashkimit Evropian, Eurostat.

Probleme të tjera të mëdha për qytetarët e BE-së janë varfëria dhe përjashtimi social (82 për qind), ndryshimet klimatike (81 për qind), zgjerimi i luftës në Ukrainë (81 për qind) dhe rreziku i një incidenti bërthamor (74 për qind).

Të anketuarit thanë se ishin kryesisht të pakënaqur me atë që BE dhe qeveritë kombëtare kishin bërë për të zgjidhur krizën.

Një total prej 64 për qind thanë se nuk ishin të kënaqur me reagimin e qeverisë së tyre kombëtare dhe 56 për qind me masat e marra në nivel të BE-së.

Megjithatë, shtatë nga 10 evropianë e miratojnë mbështetjen financiare, ushtarake dhe ekonomike të BE-së për Ukrainën.

Rezultatet e studimit bazohen në më shumë se 26.000 intervista të kryera në tetor dhe nëntor në 27 vende anëtare të BE-së.

Të fundit

Befason Maestro, i’a thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje,...

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që edhe në orët në vijim...

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është vënë qëllimisht nga banorë të...

Del audio/ Zhaklina Lekatari: Burri Oltës më ka shantazhuar dhe do të më blejë me lekë

Opinionistja, Zhaklinë Lekatari ka deklaruar e burri i Oltës ka tentuar që ta blejë dhe e ka shantazhuar. Ajo është shprehur për këtë e...

Turqi/ Ende nën rrënojat e tërmetit ish-lojtari i Chelsea, dje shënoi golin e fitores

Turqia është duke kaluar një situatë tejet të vështirë për shkak të tërmetit që tronditi vendin. Bëhej fjalë për një tërmet shkatarrimtar me magnitudë...

Lajme të tjera

Web TV