Nuk bien dakord për emrin e foshnjës, dhëndri i vë zjarrin makinës së vjehrrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas traditës, ai donte që djali i tij të mbante emrin e gjyshit të tij, por gruaja dhe vjehrra e kundërshtuan dhe ai i vuri zjarrin furgonit të vjehrrës së ardhshme. Ngjarja ka ndodhur në Mariglianella, në zonën napolitane.

Babai 22-vjeçar i djalit donte që djalit të tij t’i vihej emri i babait të tij, Felice për të nderuar gjyshin e tij duke i dhënë emrin edhe mbiemrin. Por gruaja dhe vjehrra e tij ishin të një tjetër mendim, duke preferuar një emër më modern për foshnjën e ardhshme, duke e konsideruar traditën tashmë të vjetëruar.

Një traditë që babai i ri i ardhshëm, nga ana tjetër, synonte vërtet ta vazhdonte, deri në atë pikë sa të mos pranonte asnjë nga emrat modernë të propozuar nga gruaja dhe vjehrra.

”Ai do të quhet Felice si babi”, dyshohet se u tha ai dy grave, të cilat megjithatë nuk ishin të gatshme ta pranonin imponimin.

Dhe ajo që fillimisht ishte një diskutim mes familjes u shndërrua në një debat të furishëm, gjatë të cilit 22-vjeçari urdhëroi vjehrrën të mos ndërhynte, duke kërcënuar se do t’i digjte në furgon nëse ajo vazhdonte të kundërshtonte zgjedhjen e emrit për fëmijë.

Nga kërcënimet ai kaloi më pas tek faktet dhe ia vuri zjarrin realisht furgonit. Karabinierët e stacionit aty pranë Brusciano ndërhynë për fikjen e zjarrit të makinës së gjyshes së ardhshme.

Flakët përfshinë edhe një makinë tjetër të parkuar pranë furgonit që i përkiste një amvise që nuk kishte lidhje me familjen. Dhëndri do të duhet të përgjigjet edhe për dëmin e kësaj makine.

Në pak orë, episodi bëri xhiron e qytetit të vogël në zonën e Nolës dhe ka nga ata që e kanë shndërruar historinë në një garë lotarie me numrat e gjyshes napolitane, duke provuar fatin: djali ka 9 pikë, 80 grindje me gra dhe 64 zjarri.

Të fundit

“14 maji”/ Berisha: Sot mjerisht në monizëm, Alibashat nuk kanë merituar asnjë mbështetje

Sali Berisha tha është penduar për mbështetjen që i ka dhënë më parë Lulzim Bashës dhe Enkelejd Alibeajt duke...

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku humbën jetën 4 qytetarë, martirë...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

Lajme të tjera

Web TV