SHBA/ Për herë të parë në histori, Biden dhe Trump nën hetim

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për herë të parë në historinë e Amerikës, presidenti aktual Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump janë të dy nën hetim nga prokuroria. Republikanët në Kongresin amerikan nuk kanë vonuar për t’i kthyer reston demokratëve duke nisur një hetim ndaj shefit të Shtëpisë së Bardhë për dokumentet sekrete të gjetura në garazhin e shtëpisë dhe në zyrën jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Republikanët pyesin nëse djali Bidenit, Hunter, kishte akses në ndonjë prej dokumenteve sekrete qeveritare amerikane. Ndërkohë, medie të djathta amerikane shkruajnë pse nuk është kontrolluar edhe gruaja e presidentit, Jill, siç u kontrollua gruaja e ish-presidentit Trump, Melania.

Në letrën e tyre për Prokurorin e Përgjithshëm Merrick Garland, republikanët kryesorë në Komitetin Gjyqësor të Kongresit thanë se emërimi i Robert Hurit si prokror ngre pyetje për rastin, ndaj kërkuan të gjitha dokumentet përkatëse dhe komunikimet midis departamentit, FBI-së , Shtëpisë së Bardhë dhe avokatëve të Bidenit për rastin.

Beteja politike në SHBA është e ndezur, teksa vitin tjetër amerikanët do të drejtohen për tek kutitë e votimit për të zgjedhur shefin e Dhomës Ovale. Deri më tani, Biden dhe Trump duken si kandidatë sërish, edhe pse janë të dy nën hetim si nga prokuroria dhe kongresi amerikan.

Të fundit

Artisti i huaj promovon çiftelinë: Më ndryshoi mënyrën se si unë mendoj për muzikën

Nuk janë të pakta rastet kur kultura shqiptare promovohet nga të huajt. Njësoj ka ndodhur edhe me instrumentin e...

Renis Gjoka flet për planet e zgjerimit të familjes: Do bëhem baba për herë të dytë!

Këngëtari Renis Gjoka do bëhet sërish baba i një vajze. Rokeri ka zbuluar se foshnja pritet të vijë në jetë së shpejti dhe do...

Vdekja e kenianes/ Mamaja: Askush nuk më ka informuar për ecurinë e hetimeve

Dua drejtësi për Joy-n,”-kjo është thirrja që përsërit e ëma e të ndjerës Joy Abongo, Ruth. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Pa...

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë me një barazim 1-1 në...

Berisha prezanton Lefter Maliqin: Ndër qeveritarët më të përkushtuar të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka prezantuar pasditen e kësaj të marte Lefter Maliqin, si kandidat i koalicionit që ai ka me Ilir Metën, për Bashkinë...

Lajme të tjera

Web TV