‘Fati’ i Olta Xhaçkës/ Zbardhet vendimi që mori Gjykata Kushtetuese për ministren

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka përfunduar seanca e parë në Gjykatën Kushtetuese për mandatin e Ministres së Jashtme Olta Xhaçka .

Në seancën e sotme që nisi në orën 10:00 u shqyrtua kërkesa e 14 deputetëve të Partisë Demokratike për heqjen e mandatit të Xhaçkës.

Përfaqësuesi i PD-së, Marash Logu ka kërkuar që GJK të detyrojë Kuvendin që ta cojë në gjyq mandatin e Xhaçkës, ndërsa pala tjetër kundërshton.

Përfaqësuesi i Kuvendit pretendon se kërkesa e Partisë Demokratike nuk ka përmbushur as kriteret formale që duhen.

Erind Mërkuri ka marrë në mbrojtje ministren Olta Xhaçka dhe është shprehur se Kuvendi do të kërkojë rrëzimin e kërkesës së pasi veprimet e familjarëve nuk mund të përfshihen tek veprimet e deputetit.

Opozita pretendon se deputetja Xhaçka është në konflikt të hapur interesi, sepse kompania e bashkëshortit të saj, pra edhe ajo vet, kanë përfituar pasuri publike shtetërore, gjatë investimit në një objekt turistik.

Ndërsa sipas socialistëve, ky rast nuk ka të bëjë me konflikt interesi, dhe propozojnë në raportin e tyre, që mocionet e opozitës të mos i përcillet Gjykatës Kushtetuese, sepse shoqëria e bashkëshortit të deputetes Xhaçka do të ndërtojë me leje në një truall privat dhe nuk ka ndonjë kontratë me institucione për të përfituar nga prona publike.

Gjykata Kushtetuese pas dëgjimit të pretendimeve nga palët, u tërhoq për vendim.

Vendimi pritet të shpallet brenda 30 ditëve.

 

Të fundit

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Nga Frrok Cupi Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të...

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe lajmi vjen pak ditë pasi...

1 vit hetime për 119 kg kokainë tek “Bana King” , lirohet nga burgu Marson Murataj

Elton Qyno Gjykata e Tiranës, ka liruar nga qelia Marson Murataj, menaxherin e kompanisë “Bana King”, i arrestuar një vit më parë për prezencën e...

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14 majit kanidatët e primareve.

Begaj pret Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, Arqipeshkvin Paul Richard Gallagher. Duke evidentuar...

Lajme të tjera

Web TV