Tërmet i fuqishëm në Iran, afër kufirit turk, mbi 70 të lënduar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 70 persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi sot Iranin veriperëndimor, pranë kufirit me Turqinë.

Siç raportojnë autoritetet vendase tërmeti kishte magnitudë 5.8 Rihter. Deri më tani nga tërmeti janë shkaktuar dëme në më shumë se 300 shtëpi në 15 zona të ndryshme.

Tërmeti ka ndodhur në orën 13:38 me orën lokale (11:08 me orën tonë). Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së (USGS) tërmeti kishte thellësi 10 km.

Epiqendra e tërmetit ishte në Khoi, një qytet në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor në kufi me Turqinë.

Të fundit

Shkrirja e ASA/ Fuga:Buxhetet t’i fitojë me punë, dhe jo t’i marrë si llokume nga qeveria

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar ditën e sotme rreth ‘vulosjes’ së vendimit për shkrirjen e  Akademisë së...

10 kryeqytetet europiane me ushqimin më të mirë, Tirana në vend të 4

Kur mendojmë për pushimet të gjithëve na vijnë në mendje perceptime të ndryshme. Disa duan të pushojnë në plazh me një pije në dorë, disa...

Zyrtare/ Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain pas dy sezonesh

Lionel Messi e mbyll me Paris Saint Germain. Lajmin e ka dhënë trajneri i klubit francez, Christophe Galtier, i cili në konferencën për shtyp...

Sot feston ditëlindjen, e gjeni dot sa vjeç bën Maestro

Sot është një ditë speciale për Armaldo Kllogjerin. I njohur gjerësisht si Maestro, Armaldo feston sot ditëlindjen e 48. I lindur në 1 qeshor 1975,...

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë....

Lajme të tjera

Web TV