Ermonela Jaho apo të famshmit për asgjë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Roland Qafoku

E lindur, rritur dhe e arsimuar në Shqipëri, ajo sapo është shpallur “Artistja e vitit” si soprano për “International Classical Music Award”.

Këndon në skenat më prestigjoze të botës dhe është një arstiste self made. Së fundi shkëlqeu në Metropolitan Opera në New York duke marrë vlerësime si askush tjetër aty.

Ermonela Jaho është e kundërta e VIP-ave dhe të famshmëve shqiptarë që po krijojnë vlerë tallavaje dhe PR të rremë duke helmuar rininë.

Kjo dukuri në Shqipëri po ndodh jo vetëm në art, por edhe në media. Të parët nuk bëjnë art por vulgaritet dhe të dytën shtiren se po bëjnë media por janë zhytur në një llum të një stili edhe më të keq.

Madje, ka nga ata që akuzojnë të parët, ndërkohë që mbështesin të dytët. Jemi mes dy botëve. Secili pëlqen të zgjedh atë që dëshiron: Ermonela Jaho që numëron çdo ditë pikat e djersës dhe talentin e perfeksionon me punë dhe ndershmëri, apo të famshmit për asgjë që njihen për antivlerat, vulgaritetin, dhunën dhe mashtrimin por që vlerësohen nga amoralët vetëm pse dalin në televizor. Shoqëria jonë është vërtetë në udhëkryq.

Të fundit

Pamje tronditëse/ Nëna lind foshnjën nën rrënojat e tërmetit, ndërron jetë më pas

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane, e ndodhur nën...

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e parë ndërkufitar të lumit “Vjosa”...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Lajme të tjera

Web TV