EMRI/ Mbante në magazinë lëndë radioaktive dhe armë, arrestohet 44-vjeçari

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Kukës është zbuluar një magazinë e mbushur me lëndë kimike, radioaktive dhe municion luftarak. Për rrjedhojë policia e Kukësit ka arrestuar në flagrancë pronarin e magazinës, 44 vjeçarin Durim Mata i cili mbante armë zjarri pa leje.

Ekspertët e Institutit të Policisë Shkencore kanë marrë kampione të këtyre lëndëve, me qëllim ekspertimin kimik të tyre, nga ekspertët e Institutit të Fizikës Bërthamore dhe të Radiologjisë. Pritet të bëhen testet për të përcaktuar nivelin e rrezikshmërisë së këtyre lëndëve për shëndetin e qytetarëve.

Ndërkohë që ende nuk dihet qëllimi i mbajtjes dhe i përdorimit të tyre nga 44 vjeçari që i kishte në pronësi.

Gjatë kontrollit në këtë magazinë u gjetën edhe një armë zjarri kallashnikov, 3 krehra dhe një sasi municioni luftarak, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Të fundit

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon...

Dy komisariate ndryshojnë varësinë, vëmendje krimeve kibernetike dhe problemeve në…

Me fillimin e muajit Qershor policia e shtetit ka zyrtarizuar disa ndryshime ne menyrën e organizimit të punës së  saj. Prej kësaj të enjte komisariati...

SHBA/ Mike Pence pritet të shpallë kandidaturën për president javën e ardhshme

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence po planifikon të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, sipas mediave të huaja. Pence, i cili...

U mbyt në lumin Mat, gjendet trupi i pajetë i 22-vjeçarit, po peshkonte dhe…

Është gjetur trupi i pajetë i i 22-vjeçarit Valentin Nikolli, i cili u mbyt dje në lumin Mat. Valentin Nikolli u mbyt dje në lumin...

Partizani kampion pa lavdi, Tirana ndihet e vjedhur por hesht

Është mbyllur me shumë polemika Kapionati Shqiptar i elitës së futbollit, ku Partizani u shpall kampion, ndonëse me pikë të barabarta me Tiranë. Dy...

Lajme të tjera

Web TV