Gjobitet Rishi Sunak, kryeministri britanik nuk kishte vënë rripin e sigurimit në makinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rishi Sunak nuk e ka nisur mbarë drejtimin e Mbretërisë së Bashkuar. Kjo pasi sot është “ndëshkuar”. Kryeministri Rishi Sunak ka marrë një dënim për mosvendosjen e rripit të sigurimit në një makinë në lëvizje ndërsa filmonte video në rrjetet sociale.

Sunak kishte kërkuar më parë falje për incidentin, duke thënë se ishte një “gabim gjykimi”. Pasagjerët që kapen duke mos vendosur rripin e sigurimit kur është i disponueshëm, mund t’u jepet një gjobë në vend prej 100 £. Kjo gjobë mund të rritet në 500 £ nëse çështja shkon në gjykatë.

Kryeministri ishte në Lancashire kur u filmua video, gjatë një udhëtimi në veri të Anglisë. Videoja – për të promovuar raundin e fundit të qeverisë për “nivelimin e shpenzimeve” – ​​u postua në llogarinë e Sunak në Instagram. Është hera e dytë që Sunak merr një penalitet gjatë kohës që ishte në qeveri.

Prillin e kaluar, ai u gjobit së bashku me Boris Johnson dhe gruan Carrie për thyerjen e rregullave të bllokimit të Covid – duke marrë pjesë në një mbledhje për ditëlindjen e kryeministrit të atëhershëm në Downing Street në qershor 2020. Njoftimet për “penalitete fikse” janë sanksion për shkelje të ligjit dhe nënkuptojnë gjobë, e cila duhet të paguhet brenda 28 ditëve, ose të kontestohet.

Nëse dikush zgjedh të kundërshtojë gjobën, Policia më pas do të shqyrtojë rastin dhe do të vendosë nëse do ta tërheqë gjobën ose do ta çojë çështjen në gjykatë./BBC

Të fundit

U nda sot nga jeta, intervista me “Zonjën e Tironës” 3 vite më parë, ja historia e saj

Është ndarë sot nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Fjala.al pati...

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë ose jo qëndrimin e tyre...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Lajme të tjera

Web TV