Shfaqet menengiti/ Në Spitalin Infektiv po trajtohen raste të rënda edhe me encefalit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas tre vite pandemi, ku predominonte virusi i SarCOV, tanimë viruset dhe bakteriet në qarkullim janë rikthyer më agresive duke rritur numrin e rasteve të rënda me sëmundje infektive.

Në shërbimin infektiv përveç rasteve të rënda me komplikacione të shkaktuara nga viruset e gripit janë shtuar edhe rastet me sëmundje të meningitit apo encefelaitit, dy sëmundje infektive që shkaktojnë pasoja të rënda tek pacientet.

Çdo javë në këtë shërbim paraqiten 2-3 pacientë të prekur me meningit apo necefalit. Mjekët thonë se numri i pacientëve të prekur nga këto dy sëmundje është edhe më i lartë se sa në periudhën e para tre viteve, pra para pandemisë.

Meningiti shkaktohet nga bakteriet ndërsa encefaliti shkaktohet nga viruset. Të dyja këto dy sëmundje infektive konsiderohen të rrezikshme pasi mund të shkaktojnë vdekjen pra duke qenë se prekin cipën e trurit mund të lenë pasoja të parikuperueshme tek pacienti.

Simpotmat e tyre janë temeraturë e lartë dhimbje e fortë koke, ndjesi të vjellash por nuk mungojnë edhe rastet kur pacienti humb koshiencën. Në këtë periudhë mjekët infeksionsitë u bëjnë thirrje qyetarëve të bëjnë sa më shumë kujdes për të rritur imunitetin e tyre  si nëpërmjet një ushqyerje të shëndetshme por duke respektuar edhe rregullat e higjenës. Si në rastet e gripit dhe këto dy sëmundje infektive prekin si femijët edhe moshat e rritura.

Simptomat e meningitit              

-Të vjellat
-Marramendja
-Temperatura e lartë
-Dhimbja e muskujve
-Dhimbja e kokës
-Konfuzioni
-Gjymtyrë të ftohta
-Skuqje e lëkurës
-Simptoma te encefalitit
-Dhimbje te forta koke
-Tempraturë e lartë
-Halucinacione
-Humbje e ndjeshmërisë dhe paralizë
-Dobësi muskulare


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV