23 Janar 1556/ Tërmeti i tmerrshëm godet Kinën, vdesin 830 mijë njerëz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmet i forte, godet rajonin e Shaanxi në Kinë, duke shkaktuar vdekjen e rreth 830.000 njerëzve.

Numërimi i viktimave ishte shpesh i pasaktë pas fatkeqësive të tilla në shkallë të gjerë, sidomos para shekullit XX-të, por ajo katastrofë cilësohet ende si më vdekjeprurësja e gjitha kohërave.

Tërmeti goditi fillimisht në orët e vona të mbrëmjes, me tronditje të vazhdueshme deri mëngjesin e ardhshëm. Më vonë, hulumtimet shkencore zbuluan se magnituda e tërmetit ishte afërsisht 8.0-8.3 ballë i shkallës Rihter.

Ai ndodhi në mesin e një zone tejet të populluar, dhe me ndërtesa dhe shtëpi të ndërtuara keq, çka edhe shkaktoi numrin e madh të viktimave. Në disa vende, në tokë u krijuan të çara me një thellësi prej 20 metrash.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV