Arrestohet ish zyrtari i lartë i FBI-së/ Akuzohet se ka ndihmuar oligarkët rusë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së është akuzuar për shkelje të sanksioneve të SHBA-së kundër Rusisë.

Charles McGonigal, 54 vjeç, u akuzua në një padi me pesë pika se punonte për manjatin rus të aluminit Oleg Deripaska, i cili ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga viti 2018. Sergey Shestakov, një ish-diplomat rus i kthyer në shtetas amerikan, i cili punonte si përkthyes për gjykatat federale dhe prokurorët, gjithashtu u akuzua për skemën korruptive.

Prokurorët federalë pretendojnë se dyshja punoi për Deripaska për të hetuar një oligark rival rus të paidentifikuar në vitin 2021 në shkelje të sanksioneve të SHBA-së dhe punuan për të fshehur aktivitetin e tyre. Shestakov përballet me një akuzë shtesë të përpjekjes për të gënjyer hetuesit e FBI-së.

McGonigal doli në pension në vitin 2018 pas 22 vitesh, së fundmi si agjent special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork. Departamenti i Drejtësisë tha se ai mbikëqyri dhe mori pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë “Deripaska”.

Ai po përballet gjithashtu me akuza federale në Distriktin e Kolumbisë në lidhje me të paktën 225,000 dollarë para të gatshme që ai dyshohet se ka marrë nga një person me interesa biznesi në Evropë dhe që ka punuar për një shërbim të huaj inteligjence.

Në atë padi me nëntë pika të zbuluar gjithashtu të hënën, McGonigal dyshohet se fshehu nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me ish-oficerin e sigurisë së huaj, i cili më vonë shërbeu si burim për byronë në një hetim penal që përfshin lobim politik të huaj.

 

Të fundit

Vendimi/ SPAK mban Berishën brenda, ka thyer tre herë masën e sigurisë

Prokurorët e posaçëm kanë konstatuar se ish-kryeministri Sali Berisha ka thyer masën e sigurisë “arrest shtëpie” të caktuar nga...

Horoskopi, e mërkurë, 22 maj 2024/ Surprizat e yjeve për shenjat e zodiakut

Dashi Sot disa lajme ose një takim i papritur mund t'ju bëjnë të ndiheni më të fortë dhe më mirë. Demi Nuk është e lehtë të gjesh...

Çfarë do të ndodhë me paratë serbe të sekuestruara në veri?

Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Konfiskuar dhe Sekuestruar e Kosovës nuk ka ende vendim gjykate për të administruar me miliona eurot që policia...

Njihet si fruti i ‘majit’/Mos i hidhni gjethet e Manave! Këto janë disa nga dobitë e tyre

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave. Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në...

Zbardhen bisedat/ Si Leonard Duka iu ‘lut’ Ervis Martinajt për të mbyllur sherrin

Ervis Martinaj dhe Leonard Duka njihen për miqësinë dhe më pas armiqësinë e tyre të betuar, pasi përplasja për biznesin e lojërave të fatit...

Lajme të tjera

Web TV