Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, Turqia u jep goditjen që nuk pritej

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Finlanda ka thënë të martën për herë të parë se është duke shqyrtuar mundësinë e anëtarësimit në NATO, pa Suedinë, pasi Ankaraja mund t’i vë bllokadë kësaj të fundit.

Takimi do të zhvillohej në Bruksel në shkurt, njoftoi transmetuesi shtetëror TRT, duke cituar burime diplomatike turke.

Zëdhënësi i presidentit turk Recep Tayyep Erdogan tha në fillim të këtij muaji se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg gjithashtu do të merrte pjesë.

Të hënën, Erdogan tha se Suedia nuk duhet të presë mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin e saj në NATO pas një proteste pranë ambasadës turke në Stokholm në fundjavë.

Të fundit

“Jam e shokuar”, Bora Zemani: Sulmi ndaj TCH është një këmbanë e fortë alarmi!

Moderatorja Bora Zemani ka reaguar për sulmin e ndodhur në Top Channel, ku mbeti i vrarë roja i televizionit...

Frikë nga Davidi lakuriq

(Nga Cristina Acidini Luchinat)- Artan Shkreli  … Lajmi i pabesueshëm që erdhi të premten më 24 mars, ishte se një mësuese në Shkollën Klasike në Tallahasse...

SPAK dorëzon rezultatin e punës në Kuvend, shqetësimet që ngrihen

SPAK ka dorëzuar në Kuvend, raportin vjetor, ku në fillim të tij është harta e veprimit të grupeve kriminale në botë dhe po ashtu...

Pas Korçës, dorëhiqen kandidatët e Alibeajt në Lezhë, Kurbin e Librazhd

Një tjetër kandidat i Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn, është tërhequr nga gara për zgjedhjet vendore të 14 majit. Bëhet fjalë për...

Këlliçi: Ja sa do t’i kushtojë buxhetit të Bashkisë transporti publik falas

Kandidati i grupit të “Foltores” për Bashkinë Tiranë, Belind Këlliçi ka qenë i ftuar në studion e “Newsline me Viol Xhafaj”, ku ka folur...

Lajme të tjera

Web TV