Deklarata e fortë e analistit të njohur: Ka një ngjarje me të rëndë se 21 Janarit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Bedri Islami e konsideron protestën e Partisë Demokratike në 14 shtator të vitit 1998, kohë kur ishte në opozitë, më të dhunshme dhe më të rëndë se ajo e zhvilluar nga Partia Socialiste në 21 janar 2011.

Në një intervistë për Euronews Albania, Islami u shpreh se asokohe, në protestë u përdor arkivoli i të ndjerit Azem Hajdari dhe protestuesit hynë brenda në Kryeministri, e më pas morën edhe godinat e ministrive.

Sipas tij, kjo detyroi kryeministrin e atëhershëm, Fatos Nano që të largohej nga vendi.

“Në Shqipëri, ne kemi një precedent që është shumë më i dhunshëm dhe i rrezikshëm se ajo që ndodhi në 21 janar. Kemi 14 shtatorin e vitit 1998. Në 14 shtator të vitit 1998, forcat e opozitës së sotme, që edhe në atë kohë ishte në opozitë, duke përdorur arkivolin e të ndjerit Hajdari, e sulmuan Kryeministrinë.

E sulmuan edhe me auto blinda, e sulmuan edhe me armë, e pushtuan atë, hynë brenda. E morën Kryeministrinë, e detyruan kryeministrin e kohës, Nano që të arratisej nga vendi. Morën ministritë. Pastaj, gjithçka u sqarua që nuk mund të merrej pushteti me dhunë”, theksoi ai.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV