Masakër në familje, 24-vjeçari vret nënën, dy motrat dhe vëllain nën ndikimin e drogës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një burrë irakian “nën ndikimin e drogës” vrau nënën, vëllain dhe dy motrat e tij në një zonë të Irakut qendror që është bërë një rrugë kryesore trafiku vitet e fundit, tha një burim policor.

Ali Habib , i lindur në vitin 1999 , ishte “nën ndikimin” e një droge të paspecifikuar kur “qëlloi katër anëtarë të familjes së tij: nënën, vëllain dhe dy motrat e tij” natën e së hënës në të martë, tha një zyrtar i policisë lokale , i cili foli në kushte anonimiteti.

Burri u arrestua më pas. Nuk është dhënë asnjë arsye për të shpjeguar veprimin e tij vrasës. Vrasja e katërfishtë ndodhi në Qat, kryeqyteti i provincës Ouazit. Kjo provincë që kufizohet me Iranin është bërë një rrugë kryesore e trafikut të drogës, veçanërisht metamfetaminës kristal (një drogë sintetike shumë e varur), ashtu si edhe provincat fqinje.

Forcat e sigurisë kanë shtuar operacionet e tyre në zonë dhe po njoftojnë pothuajse çdo ditë sekuestrime apo arrestime të trafikantëve të drogës.

Sipas policisë dhe diplomatëve perëndimorë në Irak, droga vjen nga Libani, Siria dhe Irani.

Por Iraku nuk është vetëm një vend tranzit: shitja dhe përdorimi i drogës ka parë një rritje të madhe në vend vitet e fundit.

Në dhjetor 2021, njësia kundër narkotikëve e ministrisë së brendshme raportoi se provincat e Basrës dhe Misanës janë zonat kryesore në jug për trafikimin dhe përdorimin e drogës.

Të fundit

“Pushteti nuk rrëzohet as për dy dekada”/ Kikia tregon si mund të përmbyset regjimi

Analisti Mentor Kikia ka treguar se vota e pensionistëve, e administratës dhe e militantëve e mbajnë Ramën në pushtet....

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Në emisionin “Të Paekspozuarit” është përmendur një mundësi që Fredi Beleri të padisë dy gazetarët e njohur, Klodiana Lala dhe Artan Hoxha, që komentet...

Joe Biden rrëzohet sërish në mes të skenës (Video)

Ndodhi sërish! Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden u pengua dhe u rrëzua teksa shpërndante diplomat në një ceremoni diplomimi për...

Pse u detyruan amerikanët ta bëjnë fajtor Albin Kurtin?

Analisti Andi Bushati ka reaguar ashpër në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, si dhe me qëndrimet ndaj kryeministrit Albin Kurti. I...

Egnatia mposht Tiranën dhe fiton Kupën e Shqipërisë, rrogozhinasit shkruajnë historinë

Egnatia shkruan historinë në futbollin shqiptar. Skuadra rrogozhinase fiton për herë të parë Kupën e Shqipërisë pasi mposhti në finale Tiranën me rezultatin 1-0,...

Lajme të tjera

Web TV