Nazizmi: Përdorimi i gjuhës i bindi të gjithë se Holokausti ishte ‘i lejueshëm’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një analizë gjuhësore e propagandës naziste tregon se, para Holokaustit, Rajhu “punoi” për të çnjerëzorizuar hebrenjtë. Sapo filloi shfarosja, filloi një punë demonizimi.

Më 27 qershor 1932, brenda stadiumit Grunewald në Berlin, 120,000 njerëz dëgjuan një dialog të xhiruar me volum të plotë nga altoparlantët. Një pyetje dhe përgjigje që sot do të dukej surreale: “Kush është përgjegjës për mjerimin tonë?” dhe një kor u përgjigj: “Sistemi!”. “Dhe kush qëndron pas sistemit?” vazhdoi zëri. “Hebrenjtë,” i bëri jehonë kori. Drejtor i ngjarjes ishte gazetari Joseph Goebbels (1897-1945), i emëruar vitin e ardhshëm si Ministër i Propagandës në kabinetin e parë të Hitlerit. Ministri teorizoi dhe praktikoi parimin e përdorur edhe sot, sipas të cilit duke përsëritur vazhdimisht lajme pjesërisht ose plotësisht të rreme, në bazë të zakonit ai bëhet i vërtetë dhe mbetet në kokën e njerëzve. Fjalimet e Adolf Hitlerit (dhe mjekut të tij spin Goebbels), në fakt, janë të famshme për faktin se kanë bindur, “rrëmbyer” dhe mashtruar miliona dëgjues.

GJUHA E NAZIZMIT
Edhe sot ne pyesim veten se si ishte e mundur të kryhej një shfarosje masive sistematike kundër hebrenjve. Sado e çuditshme të tingëllojë, një nga çelësat për të kuptuar tragjedinë e gjenocidit që shkatërroi Evropën nga viti 1942 deri në 1945 ishte një përdorim i caktuar i gjuhës.
Goebbels shpiku një fushatë kundër hebrenjve: ai arriti të përhapë fantazmën e antisemitizmit, duke nënkuptuar se hebrenjtë nuk do të kishin mëshirë për Gjermaninë, duke e çuar atë në shkatërrim, gjithashtu falë një gjuhe të krijuar ad hoc për të mbajtur nën kontroll ndjenjat e mëshirës. të masave dhe, në një fazë të dytë, të vetë SS.

MJESHTRI I PROPAGANDËS
Një nga parimet mbi të cilat bazohej gjuha e zhvilluar nga Goebbels dhe pasuesit e tij ishte nxitja e popullit (Volk) për t’u bashkuar kundër një armiku të përbashkët, hebrenjve (die Juden), të cilët do të kishin përfaqësuar një kërcënim për mbijetesën e gjermanëve. shoqërinë dhe do të kishte “ndotur” pastërtinë e të ashtuquajturës “racë ariane”.
Falë makinerisë së propagandës, në një kohë të shkurtër, popullsia hebreje u bë koka e të gjitha problemeve gjermane: nga pakti i Versajës i vitit 1919, i cili e kishte dënuar Gjermaninë të paguante dëmshpërblime të rënda luftarake, deri te kriza ekonomike, që la SHBA-të dhe tronditi popullsinë gjermane (dhe gjithashtu pjesën tjetër të botës) në 1929.

Lexo edhe :  Tërmeti "TRONDIT" Greqinë, ja sa ishte magnituda/ Lëkundjet ndjehen edhe në...

NJË STUDIM MBI DEHUMANIZIMIN
Sot një analizë gjuhësore e propagandës naziste e kryer nga një ekip studiuesish të udhëhequr nga Alexander Landry i Stanford Graduate School of Business (Kaliforni) mbi pamflete, transkripte të fjalimeve politike, artikuj gazetash dhe manifeste ka treguar se gjuha e përdorur për të denigruar hebrenjtë kishte dy faza të ndryshme, para dhe pas Holokaustit.
Në muajt para dëbimit në kampet e përqendrimit, në veçanti dokumentet që datojnë që nga vera e vitit 1941 u ekzaminuan nga studiuesit, propaganda naziste “punoi” për të dehumanizuar hebrenjtë (për shembull duke mohuar aftësinë e tyre për të ndjerë emocione ose ndjesi ) për të lehtësuar shqetësimet morale të votuesve të Gjermanisë Nacional Socialiste.

TEORIA E KOSPIRACIONIT
Në vend të kësaj, pati një ndryshim të kursit të gjuhës gjatë Holokaustit, kur gjoja “qëllimet e këqija” të hebrenjve për të dëmtuar shoqërinë gjermane u bënë të qarta me qëllimin e demonizimit të kësaj pjese të popullsisë. Të përshkruar në fjalimet e Hitlerit si nënnjerëzorë dhe parazitarë, hebrenjtë u perceptuan shpejt si një trup i huaj, duke marrë energji nga ai komb, duke helmuar kulturën e tij, duke marrë përsipër ekonominë e tij dhe duke skllavëruar punëtorët e tij.

Burimi: fokus.it/ Përgatiti për botim: L. Veizi

Të fundit

Pamje tronditëse/ Nëna lind foshnjën nën rrënojat e tërmetit, ndërron jetë më pas

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane, e ndodhur nën...

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e parë ndërkufitar të lumit “Vjosa”...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Lajme të tjera

Web TV