Përmbytje në Greqi/ Vala e re e motit të keq pritet të godasë vendin të mërkurën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet lokale në zonën e Pellës pranë Edhesës kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për bashkinë e Almopisë, pas përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet intensive të shiut orët e fundit në Greqinë veriore.

Gjatë gjithë natës e deri në orët e mesditës banorët bashkë me Shërbimin e Zjarrfikësve janë përpjekur të ndalojnë vërshimin e ujërave në shtëpi apo dyqanet e qytetit.

Gjithashtu lumi Kalamas ka dalë nga shtrati në Thesproti dhe ka përmbytur qindra hektarë tokë bujqësore duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në agrume.

Disa qendra banimi të prefekturës së Larisës si dhe të tjera në bregdetin e Katerinës janë përmbytur , pas reshjeve të dendura të shiut dhe stuhive në zonë.

Shërbimi sinoptik kombëtar i Greqisë ka paralajmëruar pasditen e së martës për një valë moti me fenomene të tejskajshme nga e mërkura në mbrëmje deri ditën e premte. Sipas njoftimit përkatës fenomenet do të shoqërohen me reshje shiu e stuhi, reshje bore, erëra të fuqishme dhe rënie të temperaturës.

Fillimisht do të preken ishujt e detit Jon më pas gadishulli i Peloponezit, zonat e Epirit dhe Greqia kontinentale. Reshjet e borës do të përfshijnë të gjitha zonat kodrinore e malore të Greqisë së Veriut madje edhe zonën e Thesalisë në lartësitë mbi 400 m.

Ministria e Krizave Klimatike dhe Shërbimi i Mbrojtjes Civile paralajmërojnë gjithë qytetarët të jenë të kujdesshëm në lëvizjet e tyre me automjete, të informohen vazhdimisht për ecurinë e fenomeneve dhe në rast nevoje të lajmërojnë policinë, ose Shërbimin Zjarrfikës.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV