Përmbytjet e shpeshta në Shkodër/ Shkarkimi i hidrocentralit, problemi kryesor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Emisioni “Me Xhaxhiun” ditën e sotme kishte në vëmëndje përmbytjet e Shkodrës. Brenda tre muajve të fundit, zona e Nën Shkodrës është përmbytur tre herë duke shkaktuar dëme të konsiderueshme për ekonominë e mijëra familjeve por edhe për infrastrukturën publike dhe mjedisin. Bashkia e qytetit në këto 20 vitet e fundit ka kërkuar një lloj kompensimi nga qeveria por së fundmi ka filluar të kërkojë një lloj kompensimi dhe nga korporata elektro-energjitke që sipas bashkisë është shkaktarja kryesore e përmbytjeve.

Ndërsa përfaqësuesit e qeverisë thonë se dëmet kompensohen nga fondet që bashkitë planifikojnë cdo fillim viti për rastet e emergjencave civile.

Alban Sekja, Drejtor i Bujqësisë në Bashkinë Shkodër na ka treguar më shumë rreth situatës aktuale që paraqitet në qarkun e Shkodrës.

“Janë rreth 1400 ha nën ujë në anën e Malit, 100 ha janë në zonën e Dajçit. Edhe pse rreshjet kanë pushuar vazhdojnë shkarkimet e hidrocentralit.
Përmbytja e fundit nuk ishte më e madhë se ajo që ndodhi më para. Akoma jemi në sezonin e dimrit dhe nuk e dim nëse do të ketë përmbytje të tjera.
Shkodra përmbytet kryesisht nga shkarkimi i hidrocentralit,” ka thënë Sekja.

Të fundit

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Befason Maestro, ia thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje, ai kishte për detyrë që...

Lajme të tjera

Web TV