Tejkaluan shpenzimet në fushatën e 25 prillit, KAS gjoba për 11 parti dhe kandidatë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) ka gjobitur 13 parti për abuzime me fondet gjatë fushatën në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Ka qenë kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi që propozoi disa kohë më parë që patitë që kanë tejkaluar shpenzimet për zgjedhjet të gjobiteshin sipas Kodit Zgjehdor.

Në listë e porpozuar për gjobat janë përfshirë dy partitë më të mëdha PS dhe PD, vihet re se gjobës i ka shpëtuar LSI, tani e quajtur PL. Në listën e gjobave janë përfshirë edhe disa parti të tjera.

PS do të gjobitet me 5 milionë lekë, pasi ka tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore.

Lista me shumat e gjobave e propozuara për secilën parti politike (Gjoba në lekë të rinj)

 1. PS: 500 mln lekë
 2. PD: 100 mijë lekë
 3. PDK:  100 mijë lekë
 4. Lzhk: 100 mijë lekë
 5. P.LEGALITRTI : 500 mijë lekë
 6. PR:  500 mijë lekë
 7. Lzhk:  500 mijë lekë
 8. Balli Komb. Demokrat: 500 mijë lekë
 9. Nisma Thurje:  600 mijë lekë
 10. Bindja Demokratike:  600 mijë lekë
 11. Lëvizja Demokratike:  600 mijë lekë
 12. PSD: 600 mijë lekë
 13. Balli Kombëtar: 600 mijë lekë

Të fundit

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Lajme të tjera

Web TV