test

Fundoset anija e mallrave në brigjet e Japonisë, tetë të vdekur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tetë persona, përfshirë disa shtetas kinezë, kanë vdekur pasi një anije mallrash u mbyt në ujërat e Japonisë. Punonjësit e shpëtimit kanë kërkuar të mbijetuar që kur Jin Tian u rrëzua të martën në mbrëmje. Shumë anije dhe avionë nga roja bregdetare dhe ushtria japoneze, roja bregdetare e Koresë së Jugut dhe anije private janë përfshirë në kërkim.

Pesë personat që janë shpëtuar thuhet se janë në gjendje stabile. Jin Tian, një anije mallrash që kishte një ekuipazh prej 22 personash, dërgoi një sinjal shqetësimi nga një pozicion rreth 110 km (68 milje) në perëndim të ishujve të largët dhe të pabanuar Danjo në Japoninë shumë jugperëndimore, pranë kufirit detar me Korenë e Jugut. Gjashtë nga të vdekurit ishin shtetas kinezë, sipas Lu Guijun, konsulli i përgjithshëm i Kinës në qytetin japonez të Fukuoka.

“Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për viktimat fatkeqe,” i tha Lu transmetuesit shtetëror kinez CGTN.

Autoritetet japoneze ende nuk e kanë konfirmuar numrin e të vdekurve të dhënë nga zoti Lu, por kanë thënë se nëntë persona mbeten të zhdukur. Deri më tani nuk është dhënë asnjë arsye për fundosjen e anijes. Sipas MarineTraffic, anija me flamur Hong Kong u largua nga Port Klang në Malajzi muajin e kaluar. Ai ishte planifikuar të mbërrinte në Incheon, Koreja e Jugut të mërkurën.

Të fundit

Mot me diell dhe temperatura deri në 35 gradë, parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë fundjavës, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Kjo dhe për shkak të depërtimit të...

“Ethet” në “Euro 2024”, ja sa priten përftimet e Kombëtares kuq e zi nga eventi

Kombëtarja Shqiptare do të përballet me atë italiane në një ndeshje që pritet të sjellë emocione të forta. Pavarësisht rezultatit dhe ecurisë që do të...

Banka Botërore/Reforma territoriale la fshatin pa shërbime dhe përkeqësoi cilësinë e tyre

Efikasiteti dhe efektiviteti i autoriteteve vendore është i kufizuar, me pasoja negative tek ofrimi i shërbimeve publike. Një përpjekje për decentralizim në vitin 2014 transferoi...

Këmbimi valutor për ditën e sotme/ Çfarë po ndodh me monedhat e huaja?

Sot, më 15 qershor 2024, dollari amerikan, blihet me 93.3 lekë dhe shitet me 94.2 lekë. Euro, blihet me 99.8 lekë dhe shitet 100.6 lekë. Franga...

Gjermania nuk tregon mëshirë ndaj Skocisë, “Panzerat” e nisin Europianin me fitore

Fitore bindëse e Gjermanisë ndaj Skocisë në ndeshjen hapëse të Euro 2024. “Panzerat” u shfaqën me gjithë furinë e tyre në “Allianz Arena” të...

Lajme të tjera

Web TV