Kanceri i qafës së mitrës/ Mundësi unike nga SIGAL UNIQA që s’duhet humbur nga gratë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kanceri i qafës së mitrës është një ndër 10 më të përhapurit në vendin tonë.

Sipas statistikave, 130 gra çdo vit zbulojnë se janë prekur nga kanceri i qafës së mitrës. Ndërsa çdo vit, 30 gra humbin jetën nga kanceri i qafës së mitrës për shkak të kapjes së sëmundjes në stad të vonë.

Jo gjithmonë fillimi i shenjave tregon fillimin e sëmundjes, pasi shpeshherë ato shfaqen kur kanceri është në stade të avancuara.

Si depistohet sëmundja e kancerit të mitrës

Sa më herët të kapen ndryshimet kanceroze aq më i suksesshëm është mjekimi. Depistimi i rregullt është i rekomandueshëm për çdo grua, duke nisur nga mosha 21-vjeçare. Kur kanceri kapet në stadet e tij më të hershme trajtimi i tij është i suksesshëm.

Depistimi për kancerin e qafës së mitrës përfshin:

Pap test. Marrja e pap testit bën të mundur kapjen e qelizave anormale në cervix, ndryshime precanceroze apo kanceroze.

HPV DNA test. Për identifikimin e pranisë së virusit HPV, tipin dhe përqëndrimin e pjesëzave virale si shkaktar kryesor të zhvillimit të kancerit. Kjo është e këshillueshme për gratë mbi 30 vjeç dhe bëhet çdo 3 vjet deri në moshën 65 vjeçare.

Çfarë ofron SIGAL UNIQA Group Austria?

SIGAL UNIQA Group Austria ishte kompania e parë e sigurimeve në Shqipëri që solli SIGURIMIN “JETË PLUS”, dedikuar krejtësisht sëmundjeve të rënda, siç është edhe kanceri.

Kjo policë sigurimi mbulon gjithçka nevojitet në rast sëmundjesh duke nisur nga:

– Konfirmimi i diagnozës nga mjekë të huaj

– Përzgjedhje të spitalit më të mirë në të gjithë Botën për diagnozën e identifikuar

– Ndërhyrja kirurgjikale dhe trajtimi jashtë vendit

– Çdo procedurë që ju duhet për të qenë të sigurt se po merrni shërbimin mjekësor më të mirë në botë, pa u shqetësuar për organizimin apo pagesat.

– Mbulim të shpenzimeve të udhëtimit dhe akomodimit nga fillimi deri në fund të trajtimit për pacientin dhe të afërmin që e shoqëron.

– Mbulim për çdo shpenzim deri në 1 Milion Euro.

Tarifa vjetore e pagesës? Shumë i ulët në krahasim me atë çfarë ofron, 200-300 euro në vit.

Por SIGAL UNIQA Group Austria nuk ndalet me kaq.

“SIGURIMI NGA KANCERI”, DEDIKUAR KREJTËSISHT SËMUNDJEVE TUMORIALE

Kjo është një policë e veçantë, e krijuar për të ofruar ndihmë financiare të menjëhershme dhe pavarësisht faturave të mjekimit për ata që diagnostikohen me sëmundjen e vështirë.

Lexo edhe :  Vrasja për një vajzë/ Merret vendimi për të rinjtë që i morën jetën Stiven Toshkëzit

Një policë specifike që ofron mbulim financiar në masën e shumës së siguruar, menjëherë cash, sapo diagnoza konfirmohet nga dy opinione mjekëosorë të veçanta.

Shumën e siguruar e zgjedh vetë i siguruari.

Përfitimet e “Sigurimit nga Kanceri”

Mbulon faza të shumta të sëmundjes.

  • Pagesë cash sapo diagnostikohësh me sëmundjen
  • Pa procedura të komplikuara rimbursimi për cdo faturë mjekësore, nën moton “merr paratë dhe kujdesu për shëndetin
  • Nuk ka limitim të zonës së mbulimit
  • Nuk ka limit moshe (Ndërkohë ndryshe edhe nga policat e tjera, “Sigurimi nga Kanceri” ofrohet për individë deri në 80 vjeç)

Si funksionon?

I siguruari zgjedh shumën për të cilën të sigurohet 10,000 – 50,000 Euro apo më tepër dhe i përgjigjet vetëm një pyetje, nëse aktualisht ka kancer apo është diagnostikuar më parë me të.

Në rast se individi i përgjigjet “Jo” kësaj pyetje, atëherë kualifikohet për t’u siguruar dhe nëse gjatë kohës që është i siguruar, diagnostikohet me këtë sëmundje me dy opinione të pavarura mjekësore që e konfirmojnë, atëherë të siguruarit i akordohet shuma e siguruar CASH (në dorë) dhe në mënyrë të menjëhershme.

KARTA E KUJDESIT SHËNDETËSOR “TELESHËNDET”

Është një policë e veçantë, e krijuar për të ofruar mundësi që kujdesin shëndetësor ta kesh të garantuar 24 orë të ditës, në 7 ditë të javës, përmes konsultave me mjekë të licensuar.

Gjithashtu kjo paketë ofron privilegje dhe në kuader të muajit kundër luftës së kancerit të mitrës, analizat në kuadër të parandalimit të kryhen edhe në klinika private me çmime preferenciale.

Pap test – 50% zbritje

Pap test + Tipizim HPV + Konsulte dhe vizitë gjinekogogu 15,000 Lekë në vit

Si funksionon?

Hyr në Teleshendet.al  dhe bli një paketë online. Shkarko në playstore apo Appstore aplikacionin, vendos kredencialet që të kanë mbërritur me e-mail pas blerjes dhe paraqitu në cdo klinkë për të përfituar cmimet preferenciale si kartëmbajtës.

Nën moton “Jetojmë më mirë së bashku”, SIGAL UNIQA Group Austria punon çdo ditë për të sjellë produkte që na vijnë në ndihmë për një përditshmëri më të shëndetshme dhe të sigurt.

SIGAL UNIQA Group Austria, Jetojmë më mirë së bashku

Për çdo pyetje që mund të keni, shkruani në:

WhatsApp: 068 60 62 829

e-mail: info@uniqa.al

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV