Deklaratat kontraverse pas eliminimitnnga Botërori, FIFA pezullon 4 lojtarë të Uruguait

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Botërori i fundit u mbyll me sherr, protesta dhe tension për kombëtaren e Uruguait, që nuk ia doli të kalonte fazën e grupeve, edhe si pasojë e një gabimi arbitrar në fitoren 2-0 ndaj Ganës.

Edinson Cavani u ndal në mënyrë të parregullt në zonën kundërshtare gjatë minutave shtesë, por arbitri gjerman Daniel Siebert vijoi lojën, VAR-i nuk u përfshi te penalltia dhe skuadra latine u eliminua për vetëm një gol.

FIFA ka gjobitur Federatën Uruguaiane të Futbollit me 50 mijë euro, ndërkohë që ka pezulluar katër futbollistë: Jose Gimenez me katër ndeshje dhe 20 mijë euro gjobë për shkak se i quajti gjyqtarët “hajdutë” dhe “bij ku***sh”.

Nga një ndeshje pezullim morën Edinson Cavani, i cili goditi me shkelm monitorin e VAR-it teksa po shkonte drejt dhomave të zhveshjes, dhe kapitenin Diego Godin.

Katër ndeshje do të qëndrojë jashtë edhe portieri Fernando Muslera, i cili iu bashkua mbrojtësit Gimenez në shpërthimin agresiv ndaj arbitrave për mosakordimin e penalltisë.

“Nëse më pezullojnë mua, atëherë arbitrin duhet ta burgosin“, u shpreh Cavani kohë më parë, teksa e cilësoi si fantazmën e jetës penalltinë e mohuar në Kupën e Botës. Këto vendime vlejnë vetëm për ndeshjet zyrtare të dy herë kampionëve të botës.

Të fundit

Vdekja e kenianes/ Mamaja: Askush nuk më ka informuar për ecurinë e hetimeve

Dua drejtësi për Joy-n,”-kjo është thirrja që përsërit e ëma e të ndjerës Joy Abongo, Ruth. Në një intervistë...

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë me një barazim 1-1 në...

Berisha prezanton Lefter Maliqin: Ndër qeveritarët më të përkushtuar të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka prezantuar pasditen e kësaj të marte Lefter Maliqin, si kandidat i koalicionit që ai ka me Ilir Metën, për Bashkinë...

Protestat e dhunshme në Francë, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme autoritetet  morën vendimin për të...

Kim dëshiron që Koreja e Veriut të prodhojë më shumë materiale bërthamore për bomba

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që vendi i tij të zgjerojë prodhimin e “materialeve bërthamore të shkallës së armëve”...

Lajme të tjera

Web TV