Johnson: Putin më kërcënoi para fillimit të luftës me sulm raketor brenda një minute

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Boris Johnson ka thënë se Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në një telefonatë “të jashtëzakonshme” në prag të pushtimit rus të Ukrainës.

Kryeministri i atëhershëm tha se Putin i tha atij se “do të merrte vetëm një minutë”.

Johnson tha se komenti u bë pasi ai paralajmëroi se lufta do të ishte një “katastrofë e plotë” gjatë një telefonate “shumë të gjatë” në shkurt 2022.

Detajet e shkëmbimit janë zbuluar në një dokumentar të BBC-së, që shqyrton ndërveprimet e Putinit me liderët botërorë.

Johnson e paralajmëroi Putinin se pushtimi i Ukrainës do të çonte në sanksione perëndimore dhe më shumë trupa të NATO-s në kufijtë e Rusisë.

Ai gjithashtu u përpoq të pengonte veprimet ushtarake ruse duke i thënë zotit Putin se Ukraina nuk do të bashkohej me NATO-n “për të ardhmen e parashikueshme”.

Por zoti Johnson tha: “Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: “Boris, nuk dua të të lëndoj, por, me një raketë, do të duhej vetëm një minutë” ose diçka e tillë.

“Por unë mendoj se nga toni shumë i qetë që ai po merrte, nga lloji i ajrit të shkëputjes që dukej se kishte, ai thjesht po luante së bashku me përpjekjet e mia për ta detyruar atë të negocionte.”

Presidenti Putin kishte qenë “shumë i njohur” gjatë “telefonatës më të jashtëzakonshme”, tha Johnson.

Është e pamundur të dihet nëse kërcënimi i zotit Putin ishte i vërtetë.

Megjithatë, duke pasur parasysh sulmet e mëparshme ruse në Mbretërinë e Bashkuar – së fundmi në Salisbury në 2018 – çdo kërcënim nga lideri rus, sado i dorëzuar lehtë, është ndoshta një kërcënim që zoti Johnson nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse ta merrte seriozisht.

Lexo edhe :  Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Nëntë ditë më vonë, më 11 shkurt, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace fluturoi në Moskë për të takuar homologun e tij rus, Sergei Shoigu.

Dokumentari i BBC-së Putin kundër Perëndimit zbulon se Wallace u largua me garanci se Rusia nuk do të pushtonte Ukrainën, por ai tha se të dyja palët e dinin se ishte një gënjeshtër. Ai e përshkroi atë si një “demonstrim të ngacmimit apo forcës, që është:

“Unë do të të gënjej, ti e di që po gënjej dhe unë e di që e di që po gënjej dhe do të të gënjej akoma.

“Unë mendoj se ishte për të thënë ‘Unë jam i fuqishëm’,” tha zoti Wallace.

Ai tha se “gënjeshtra mjaft rrëqethëse, por e drejtpërdrejtë” kishte konfirmuar besimin e tij se Rusia do të pushtonte. Ndërsa largohej nga takimi, ai tha se gjenerali Valery Gerasimov – shefi i shtabit të përgjithshëm të Rusisë – i tha atij “nuk do të poshtërohemi më kurrë”.

Më pak se dy javë më vonë, ndërsa tanket rrotulloheshin mbi kufirin më 24 shkurt, Johnson mori një telefonatë në mes të natës nga Presidenti Zelensky.

“Zelensky është shumë, shumë i qetë,” kujtoi Johnson.

 “Por, më thotë, e dini, ata po sulmojnë kudo”. Zoti Johnson thotë se ai ofroi të ndihmonte për të lëvizur presidentin në siguri. “Ai nuk më pranon në atë ofertë. Ai heroikisht qëndroi aty ku ishte.”

Të fundit

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve!

Bari Balla është 51-vjeçari shqiptar që humbi jetën më 20 prill Silema, Maltë, pasi çatia e shtëpisë ku po...

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e aksidentit te djalit të ish-deputetit...

Mesazhi për Meritonin në “Big Love”, reagon Zhaklin Lekatari, ja çfarë thotë për Ilnisën

Gazetarja e njohur, Zhaklin Lekatari, ishte mëngjesin e kësaj të mërkure e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku foli pak edhe për “Big Brother...

Diplomohen 32 oficerë të Policisë Gjyqësore, Ambasada Amerikane zbardh detajet

Janë diplomuar 32 oficerë të Policisë Gjyqësore që u trajnuar nga ekipi ligjzbatues i Ambasadës së SHBA në kursin për hetimin e krimit. Oficerët e Policisë Gjyqësore...

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një konferencë për mediat bëri me dije se do të dorëzojnë në Kuvend amendamentet për të mbështetur...

Lajme të tjera

Web TV