Pa Albin Kurtin, SHBA mban nesër takim për bisedimet e Asociacionit në Prishtinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kanë nxitur dialogun për Serbinë dhe Kosovën duke u kërkuar që të punojnë për arritjen e një marrëveshje përfundimtare.

Në kuadër të kësaj, palët e përfshira në dialog kanë shpalosur pretendimet e tyre, mes të cilave dhe formimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Ashtu sikurse edhe u bë me dije nga vetë Kurti, kryeministri i Kosovës nuk do të jetë i ftuar në këtë takim, çka edhe e komentoi dy ditë më parë.

Që në krye të herës, Kurti ka qenë kundër themelimit të Asociacionit duke e cilësuar si një akt i cili kërkohet më shumë seç duhet.

Kurti vazhdon t’i qëndrojë të njëjtit argument sa i takon asociacionit. Por sipas Kurtit në dallim nga Plani i Ahtisaarit, është se me marrëveshjen e asociacionit kërkohet më tepër ose diçka tjetër.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV