“Lojërat e Ndaluara”/ Lodrat e seksit në lashtësi më të sofistikuara se lodrat moderne

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga “dildos” e bukës te “topat e geishës”, nga kukullat e seksit për marinarët tek proto-vibratorët: lodrat e seksit tregojnë historinë mijëravjeçare të seksualitetit në Lindje dhe Perëndim. “Që kur milezianët na tradhtuan, nuk kam parë as një olisbos me tetë gishta që të na lehtësojë”, ankohen gratë athinase në komedinë e Aristofanit “Lysistrata” (shek. V para Krishtit), duke thirrur “grevë seksuale” për të bindur burrat e largët. për t’i dhënë fund luftës së Peloponezit. Një batutë komike që aludon për një botë “përmbys”, ku gratë sundojnë burrat dhe jo anasjelltas, që është gjithashtu një rekord: është dëshmia e parë me shkrim e lodrës seksi më të famshme të antikitetit.

BËNI NË GUR. ólisbos (nga folja ólisthánein, “rrëshqis”) ishte në fakt një anëtar mashkull, 8 gishta i gjatë (d.m.th. 15 cm), i bërë prej lëkure të prodhuar në qytetin jonian të Miletit (sot në Turqi), i cili lubrifikohej me vaj ulliri. Një “mjet” që do të duket se ka lindur me vetë njerëzimin, duke gjykuar nga zbulimi i faluseve prej guri me përmasa reale në disa zona arkeologjike parahistorike si shpella Hohle Fels (Gjermani) dhe zona mezolitike e Motale (Suedi). Skulpturat votive ndoshta janë përdorur si “xhingla intime”, dhe sot dëshmojnë se seksualiteti i paraardhësve tanë ka shumë të përbashkëta me tonën. Hetimi i së kaluarës së objekteve të kënaqësisë hedh dritë mbi historinë mijëravjeçare të seksualitetit në Lindje dhe në Perëndim. Dhe rezervon surpriza të bujshme. Të rreptë, të përgjakshëm, më të interesuar për gjueti apo luftë sesa për festat e “dritës së kuqe”. Ky është vizioni tradicional i qytetërimeve të lashta i shtypur në imagjinatën kolektive. Por është e gabuar: “Njeriu primitiv ishte i pastër dhe i lirë, ai i shfrynte instinktet seksuale me kafshët, ose sendet ose gratë pa probleme”, pohoi psikiatri Ferruccio Antonelli, pionier i mjekësisë psikosomatike. Për disa qytetërime parakristiane, seksi ishte akti natyror, i kryer nga perënditë, nga i cili lindi bota. Sipas mitologjisë sumeriane, perëndia Enki do të kishte krijuar lumenjtë Tigër dhe Eufrat me një akt autoerotizmi, duke ejakuluar. Në të njëjtën mënyrë, demiurgu hyjnor egjiptian RaAtum do të kishte krijuar çiftin hyjnor Sciu (Ajri) dhe Tefnut (Ajri i lagësht). Dhe nëse mbishkrimet egjiptiane dëshmojnë për përdorimin e peniseve artificiale, burimet më të qarta për përdorimin e tyre i referohen botës greke.

GRUAJA E PAKËNAQUR. Për grekët, në fakt, ky objekt ishte argëtimi i të vejave, grave të pakënaqura dhe grave të ishullit Lesbos. Përdorej edhe nga kurtizanet gjatë orgjive. «Përdorimi i ólisbos është përshkruar në pikturat erotike, amforat dhe kupat e verës, të quajtura kántharos, të cilat qarkullonin në simpoziumet tradicionale greke të burrave.

Nuk ishte domosdoshmërisht një tregues i homoseksualitetit femëror – termat “homoseksual” dhe “heteroseksual” u krijuan nga shkrimtarja hungareze Károly Mária Kertbeny në 1869 – por u shtrinë në situata të seksit në grup mes meshkujve”, thotë historiania franceze Sandra Boehringer, profesore në universiteti i Strasburgut. Kjo “traditë” më pas u trashëgua nga romakët: përdorimi i gëzuar i “penisit të lëkurës” (penis coriaceus) dëshmohet nga paraqitjet e lojërave seksuale në muret e Pompeit. Është hipotezuar se përdorimi i një penisi të rremë ishte gjithashtu një praktikë për priftëreshat e Priapusit të talentuar, perëndisë (greke dhe romake) të fertilitetit mashkullor. Gratë, në ritet e misterit të natës, bënin pa praninë e mashkullit, sepse u mjaftonte “virtyti më i madh i zotit”.

NGA KËNAQËSIA NË MËKAT. Me krishterimin gjithçka ndryshoi, të paktën në Perëndim, ku pati një kthesë seksofobike. Siç shprehet historiani francez i mesjetës Zhak Le Goff, zbulimi e ktheu “kënaqësinë në mëkat”, duke dënuar marrëdhëniet safike midis murgeshave duke përdorur instrumente artificiale (seks “per machinam”) në shtatë vjet pendesë. Në Lindje kishte një klimë shumë të ndryshme, si për seksin ashtu edhe për lodrat e seksit. Kama Sutra e famshme (sutra, “traktat”, kama, “dashuri”) e shkruar në sanskritisht nga filozofi brahmin Vatsyayana në vitin 300 pas Krishtit. përreth, këshillon burrat që nuk janë në gjendje të kënaqin hastinin e etur, gruan elefant – një nga tipologjitë femërore të traditës hindu – të “përdoret në mjete për të ngacmuar pasionin e saj”, siç është kanchuka, një protezë me madhësi XXL. Por çmimi Nobel për fantazi i përket Perandorisë Qiellore të Kinës ku, në periudhën midis dinastive Han dhe Ming (220 p.e.s.-1644) dominonte taoizmi, për të cilin përdorimi i objekteve të ndryshme “kënaqësie” nuk shoqërohej me të meta, as. për turp. Ne te kunderten. “Në filozofinë taoiste, marrëdhënia seksuale ishte ekuivalente me procesin krijues kozmik”, shpjegon seksologu kinez Pan Suiming. Sekrecionet intime femërore (Ying) forcuan forcën e jetës mashkullore (Yang), e cila zvogëlohet me kalimin e kohës. Manuali erotik The Art of the Bedroom, i shkruar rreth dy mijë vjet më parë, në fakt u shpjegon meshkujve se si të kënaqin sa më shumë partnere pa ejakulim, duke përdorur aksesorë si unazat mashkullore “retardante” dhe faluset e fildishtë për depërtime. Edhe në Japoninë e përulur, shunga e përgjakshme – prerje druri erotike në modë në periudhën Edo (shek. 17) dhe që përdoreshin për të instruktuar seksualisht nuset e reja – shihen si lodra erotike si harigata, një protezë e veshur dhe rin no tama (“këmbanat kumbues” ), ose “topat e geishës”. Këto të fundit, në ngjyrë argjendi, lidheshin me një fjongo mëndafshi dhe futeshin në pjesët intime të femrës para marrëdhënies seksuale për të rritur kënaqësinë e ndërsjellë seksuale.

Lexo edhe :  “DITAR I PËRGJAKUR” I GANI SKURËS NJË EVOKIM KUJTESE PËR KOSOVËN

Në botën turko-osmane të së njëjtës epokë, peniset artificiale u përdorën si një ndihmë për të hequr lulet e virgjëreshave pa u ndotur me gjakun e konsideruar të papastër. Ose për të zëvendësuar burrat e pasur që nuk janë në gjendje seksualisht të kënaqin të gjitha gratë në harem. Pikërisht nga Lindja më e lirë, faluset artificiale të ndaluara u kthyen në Perëndim falë shkëmbimeve tregtare, duke kaluar nëpër Venecia. Por ata ndryshuan pamjen dhe emrin e tyre: morën emrat dildo (nga latinishtja dilecum, “kënaqësi”) ose godimichè (nga gaude mihi, “më gëzo”). Dildot italiane – të bëra prej qelqi dhe të përmendura gjithashtu nga William Shakespeare në Aktin IV të Përrallës së Dimrit (1611) – u ndaluan në gjykatën angleze dhe, nëse zbuloheshin, siç ndodhi në vitin 1670 me poetin skandaloz John Wilmot, Duka i Rochester-it, u konfiskuan. dhe u dogj.

KUKULLAT. Paralelisht, udhëtimet e gjata detare hapën rrugën për lodra të tjera seksi. Ashtu si “dames de voyage” (pararendëse e kukullave të fryra): kukulla kashte të veshura me lecka me tipare femërore, të shpikura nga marinarët holandezë gjatë periudhës së perandorisë koloniale, për të shfrytëzuar fantazitë e tyre dhe për të luftuar abstinencën seksuale. Në shekujt në vijim, “parku i lodrave” u pasurua nga bumi sadomazokist, me grupin e tij të kamxhikëve, lidhjeve të syve, prangave dhe aksesorëve të goditjes (goditja erotike), pas botimit, në 1791, të veprës Justine e re, ose fatkeqësitë e virtytit të Markez de Sade. Sa i përket skllavërisë, një praktikë e bazuar në kufizime fizike, ajo ndoshta daton që nga Medët, një popull i lashtë iranian i shekullit të 6-të para Krishtit.

VIBRATORËT. Por ishte në shekullin e 19-të, me përparimet teknologjike edhe për shkak të Revolucionit Industrial, që paraardhësit e lodrave moderne të seksit panë dritën. Si kukulla e gomës e vullkanizuar, e patentuar nga Charles Goodyear në 1844 dhe më pas shitur me postë me çmimin 3000 franga, apo vibratorët, gjeneza e pabesueshme e të cilëve tregohet, me disa rindërtime imagjinative, edhe në filmin Hysteria (2011). Falluset mekanike lindën në Francë në versione të ndryshme: me mekanizëm sustë (Tremoussoir, 1734), me maniak (Pulsocon i Dr Macauras, 1880), me avull (Manipulator, 1869) dhe elektromagnetik (Granville’s Hammer, 1883). Por gjëja më kurioze është përdorimi që iu bë fillimisht: ato në fakt përdoreshin për qëllime mjekësore dhe jo për qëllime erotike. Vibratorët u rekomandoheshin grave për të luftuar ankthin, pagjumësinë, dhimbjen e shpinës dhe madje edhe kilogramët e tepërt: në këtë kuptim ata reklamoheshin në revistat e grave, duke përfshirë të përmuajshmen amerikane Woman’s Home Companion. Përdorimin seksual, historianët e kanë rindërtuar, e kanë pohuar veten vetëm pas publikimit të filmave të parë pornografikë (siç janë filmat e shkurtër të heshtur Sappho dhe Priapus, nga viti 1911), në të cilët për herë të parë masazhet intime u shoqëruan publikisht me praktikat erotike. Në kohët kur morali kufizonte seksin, për gratë, brenda martesës dhe me të vetmin qëllim riprodhues, vibratorët hoqën dorë nga rrobat e tyre të nderuara mjekësore për të marrë ato të vrazhda të objekteve të ndaluara. Vetëm në vitet shtatëdhjetë, me emancipimin e gruas dhe revolucionin seksual, gjërat do të ndryshojnë.

Burimi: fokus.it/ Claudia Giammateo/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV