Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço.

Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”, lidhur me çmontimin e kamerave nëpër qytete.

Karamuço u shpreh se janë sekuestruar dhe hequr qindra kamera të monitoruara nga elementët kriminalë.

Eksperti zbulon se ky operacion po zhvillohet nga bashkëpunimi i Policisë së Shtetit dhe autoriteteve gjermane.

“Kjo është një strategji që është punuar prej dy vitesh me asistencë të policisë gjermane, të cilët kanë ardhur në fund të vitit të kaluar. Kanë sjellë një dokument për të forcuar policinë kriminale dhe për të dobësuar krimin në vend. Ky aksion ka pasur ndërmend të fillonte në janar. Një nga analizat që kanë bërë gjermanët ka qenë dhe fakti që krimi është forcuar shumë edhe në sistemet teknologjike, si kamera etj”, tha Karamuço.

Karamuço shtoi më tej se kamerat nuk janë përdorur vetëm për t’u mbrojtur nga rivalët apo për të pikasur dhe policinë, por janë përdorur dhe për të kryer atentate.

“Nuk e di pse deri tani nuk është marrë guximi, ama i përgëzoj drejtuesit për këtë nismë, por nuk e dimë a do të heqin kamerat apo krimin? Sepse është bërë një gabim në këtë operacion, i cili duhet të ishte njëherësh. Këto operacione duhet të jenë të mirëmenduar dhe t’u shkojmë në fund gjërat. Shumë nga këto kamera janë hequr dhe nuk dihen pronarët, nga ana tjetër heqja e këtyre kamerave është bërë nga efektivët që nuk janë trajnuar për këtë gjë. Është verfikuar që qendra si Shkodra ka pasur disa salla operative për të identifikuar personat e dyshimtë dhe të panjohur në lagje. Bëheshin intervistime madje, pse ke hyrë, ku do të shkosh…” – shtoi më tej eksperti Ervin Karamuço.

 

Të fundit

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

Lajme të tjera

Web TV