Eriksen i lënduar, Manchester United zyrtarizon transferimin e mesfushorit austriak

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Christian Eriksen u dëmtua në ndeshjen e FA Cup përballë Reading, takim të cilin Manchester United e fitoi 3-1. Mesfushori danez pritet të qëndrojë larg fushave deri në muajin prill si pasojë e problemeve në kyçin e këmbës.

Dëmtimi i tij ndikoi që “Djajtë e Kuq” të hidheshin në merkato për të gjetur zëvendësuesin dhe në orët e fundit ia dolën të siguronin shërbimet e Marcel Sabitzer nga Bayern Munchen.

28-vjeçari austriak është huazuar në “Old Trafford” deri në fund të sezonit. Në akordin e United me Bayern Munchen nuk është vendosur asnjë opsion blerjeje nga klubi anglez.

Sabitzer luan në qendër të mesfushës, por mund të bëjë edhe rolin e sulmuesit të djathtë dhe atë të mesfushorit ofensiv. 15 milionë euro pagoi Bayerni për ta marrë nga Leipzigu në verën e vitit 2021, por lojtari austriak nuk ia doli kurrë të kthehej në një titullar fiks te bavarezët.

Tani do të provojë aventurën angleze te skuadra e Erik ten Hag, i cili përveç Eriksen ka të dëmtuar edhe dy mesfushorët e tjerë: Donny Van de Beek (ka mbyllur sezonin) dhe Scot McTominay, i cili do të qëndrojë disa javë jashtë.

“Ndonjëherë në jetë duhet të marrësh vendime të shpejta dhe të rëndësishme. Që në momentin që dëgjova për këtë mundësi e kuptova se ishte e duhura për mua.

Unë jam një lojtar konkurrues, dua të fitoj dhe ta ndihmoj klubin të realizojë objektivat. E ndjej se jam në kulmin tim si lojtar dhe se mund t’i dhuroj skuadrës përvojën dhe energjinë time”, u shpreh Sabitzer.

Të fundit

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

VIDEO/ Po jepte parashikimin e motit, meterologes i bie të fikët gjatë transmetimit live

Alissa Carlson ishte gati të jepte parashikimin e saj të motit në CBS Los Angeles kur u rrëzua para kamerave. Gjatë transmetimit të mëngjesit të së shtunës,...

Lajme të tjera

Web TV