Superliga Evropiane fiton Gjyqin, FIFA dhe UEFA nuk mund ti sanksionojë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vendim i rëndësishëm për fatin e projektit të Superligës së Evropës të iniciuar nga klubet më të mëdha. Gjykata Tregtare e kryeqytetit spanjoll Madrid, ka pranuar ankesën e A22Sports. Në bazë të këtij zhvillimi, Superliga mund të ekzistojë dhe klubet që janë ende pjesë e saj (Juventusi, Reali i Madridit dhe Barcelona) nuk mund të sanksionohen nga UEFA dhe FIFA”, përndryshe, parimi e meritës në ligjin e konkurrencës do të binte poshtë”.

Prandaj, në thelb, është e mundur të krijohet një garë e pavarur dhe alternative sepse, siç shkruajnë tre magjistratët e gjykatës në dokumentet në të cilat As ka pasur akses, “FIFA dhe UEFA nuk mund të justifikojnë kundërsjelljet konkurruese sikur të ishin ruajtësit e vetëm të disa vlerave evropiane, mbi të gjitha nëse kjo do të shërbejë si një justifikim për të mbështetur një monopol, nga i cili përjashtohet ose pengohet nisma e asaj që aspiron të jetë konkurrenti i saj, Superligës…”.

Vendimi urdhëron FIFA-n dhe UEFA-n të përmbahen nga miratimi i çdo mase apo veprimi dhe nga nxjerrja e ndonjë deklarate që pengon, drejtpërdrejt ose tërthorazi, përgatitjen ose zhvillimin e Superligës dhe gjithashtu ndalon institucionet e futbollit të shpallin ose kërcënojnë çdo masë disiplinore ose sanksionuese ndaj klubeve, drejtorëve dhe njerëzve të klubeve dhe/ose lojtarëve që marrin pjesë në përgatitjen e Superligës.

Të fundit

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

VIDEO/ Po jepte parashikimin e motit, meterologes i bie të fikët gjatë transmetimit live

Alissa Carlson ishte gati të jepte parashikimin e saj të motit në CBS Los Angeles kur u rrëzua para kamerave. Gjatë transmetimit të mëngjesit të së shtunës,...

Lajme të tjera

Web TV