Hani çdo ditë këto dy ushqime dhe imuniteti juaj do të jetë i fortë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Xhenxhefili, shafrani i Indisë, majdanozi, manaferrat, bimë të ndryshme, pothuajse shumë ekzotike promovohen shpesh për shkak të vetive të shumta medicinale, por për imunitet të fortë mjafton të ndaleni në dyqan dhe të merrni vetëm dy.

Këto janë bishtajore dhe banane. Ky është ushqimi i rekomanduar nga mjeku britanik Chris Steele, i cili ka më shumë se dy dekada që jep këshilla mjekësore.

Dr. Steel kujton se rreth 70 për qind e imunitetit tonë është në “zorrët”, bakteret e të cilave përbëjnë “mikrobiotën” specifike. Ndikon në procese të shumta fiziologjike, duke përfshirë tretjen, por edhe në veprimet mbrojtëse ndaj viruseve dhe baktereve.

Për të ushqyer siç duhet “bakteret e mira” dhe për të siguruar mbijetesën e tyre, është e nevojshme të hani ushqim me fibra të mjaftueshme çdo ditë. Nuk keni nevojë të bëni menu të komplikuara, mjafton të kombinoni dy ushqimet e listuara dhe t’i rrotulloni në tryezën tuaj ditë pas dite. Pra, nëse nuk keni pasur për drekë fasule apo ndonjë bishtajore, sigurohuni që të hani një banane dhe anasjelltas.

Ju do të rrisni numrin e baktereve “të mira” në stomak nëse pini kos, e gjithashtu lakra është një ushqim i shkëlqyer, veçanërisht i fermentuar, i thartë. Dr Steele kujton se edhe vitamina D, kaq e rëndësishme për imunitetin, nuk mund të përdoret siç duhet nëse mikrobiota e zorrëve është e shqetësuar, ndaj korrigjoni menjëherë dietën tuaj dhe fokusohuni te fasulet dhe bananet

Të fundit

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Sot 1 Prilli! Ironia e Bledi Manes: Gëzuar ditëlindjen Olta dhe Luiz…

Bled Mane sapo bëri atë që di të bëj më mirë, sërish. Gazetari ka bërë një postim në rrjetet sociale ku me rastin e...

I bëri publike sëmundjen/ Stresi zbulon si është raporti i tij me Keisin

I ftuar në “Ditë pas Dite” reperi Stresi, fitues i “Big Brother Vip Kosova” ka folur ndër të tjera për raportin që ka tani...

Lajme të tjera

Web TV