Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir Putin i kishte premtuar se nuk do ta vriste presidentin ukrainas.

Papritur zoti Bennet u shfaq në rolin e një ndërmjetësi gjatë javëve të para të luftës, duke u bërë një prej udhëheqësve të paktë perëndimorë që takoi Presidentin Vladimir Putin në Moskë, marsin e vitit të kaluar.

Ndërsa përpjekjet e zotit Bennet për ndërmjetësim duket se kanë bërë pak për t’i dhënë fund gjakderdhjes që vazhdon edhe sot, gjatë një interviste të publikuar në internet të shtunën në mbrëmje, del në pah diplomacia urgjente në prapaskenë dhe përpjekjet për të gjetur një zgjidhje të shpejtë në ditët e para të konfliktit.

“E pyetja se çfarë po ndodhte? A keni plane për ta vrarë zotin Zelenskyy? Më pas i thash, dua ta kuptoj nëse po më jep fjalën se nuk do ta vrasësh Zelenskyy-n. Ai tha, unë nuk do ta vras Zelenskyy-n”.

Zoti Bennet tha se më pas i telefonoi Presidentit Zelenskyy për ta informuar lidhur me zotimin e Presidentit Putin.

“Dëgjo, e mbarova takimin, ai nuk do të të vrasë. Ai më pyeti, a jeni i sigurt? I thashë, 100%, ai nuk do të vrasë”.

Zoti Bennet tha se gjatë ndërmjetësimit të tij, Presidenti Putin hoqi dorë nga kërkesat për çarmatimin e Ukrainës dhe zoti Zelenskyy premtoi të mos i bashkohet NATO-s.

Duke reaguar pas komenteve të zotit Bennett, në intervistën e raportuar gjerësisht në media, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba shkroi të dielën në rrjetin Twitter: “Mos u mashtroni: Ai është një gënjeshtar ekspert. Sa herë që ka premtuar se nuk do të bëjë diçka, ka qenë pikërisht pjesë e planit të tij”.

Një udhëheqës kryesisht i paprovuar, zoti Bennet shërbeu në postin e kryeministrit për pak më shumë se gjashtë muaj, në kohën e fillimit të luftës. Papritur ai u përfshi në diplomacinë ndërkombëtare ndërsa e vendosi Izraelin në një pozitë të parehatshme, asnjanëse mes Rusisë dhe Izraelit.

Izraeli i cilëson si strategjike marrëdhëniet me Kremlinin përballë kërcënimeve nga Irani, por e rreshton veten krah vendeve perëndimore dhe përpiqet të tregojë mbështetje për Ukrainën.

Një besimtar hebre dhe pak i njohur në rrafshin ndërkombëtar, zoti Bennet shmangu angazhimet e tij fetare duke shkuar në Moskë për takimin me zotin Putin gjatë një feste hebraike. Ai e vendosi veten në ballë të përpjekjeve globale për ndalimin e luftës.

Por përpjekjet e tij paqedashëse, nuk patën efekt, ndërsa qeveria e tij pati një jetëgjatësi të shkurtër. Përplasjet brenda koalicionit

të larmishëm të Kryeministrit Bennet çuan në rënien e qeverisë, e cila pati larguar nga pushteti Kryeministrin aktual Benjamin Netanyahu. Zoti Bennet është larguar nga politika dhe tani është një qytetar privat./Voa

Të fundit

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

Lajme të tjera

Web TV