Premier League akuzon Cityn për shkelje të Fair-Play, citizens përballen me përjashtimin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Manchester City akuzohet se ka shkelur rregullat financiare të Premier League-s për plot 9 vjet. Klubi i sheikut Mansour është proceduar nga Premier League pasi është nën akuzë se ka kryer një seri shkeljesh të karakterit financiar. Në shënjestër janë 9 bilance, që nga sezoni 2009-2010 e deri tek ai i sezonit 2017-2018. Tani Manchester City duhet t’u përgjigjet akuzave para një komisioni të pavarur, pasi rrezikon që nga penalizimi me pikë e deri te përjashtimi nga kampionati.

Janë përfundimet e nje hetimi që ka zgjatur thuajse pesë vjet dhe që është vënë në lëvizje nga rasti i sponsorizimeve të fryra me ente të Emirateve të Bashkuara Arabe, pra të të njëjtit territor nga ku kanë prejardhjen pronarët e klubit, që bën pjesë në rrjetin global City Football Group, që është nën pronësi te sheikut Mansour.

Premier League është vënë në lëvizje nga publikimet e Football Leaks. Tani në komunikatën e saj Liga Angleze nënvizon se klubi akuzohet se nuk ka furnizuar një informacion financiar të saktë, “në veçanti për sa u përket të ardhurave, përfshirë ato të sponsorizimeve, palët me të cilat kanë lidhje si dhe kostot operative”.

City akuzohet edhe se nuk ka shpërndarë në mënyrë krejtësisht transparente kostot në lidhje me pagat, mes të tjerash edhe për kontratën me trajnerin Roberto Mancini, se nuk ka respektuar Fair Play-n e UEFA-s, se ka shkelur rregullat që kanë të bëjnë me përfitimet dhe se nuk ka bashkëpunuar me Premier League në hetim.

Të fundit

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Nga Frrok Cupi Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të...

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe lajmi vjen pak ditë pasi...

1 vit hetime për 119 kg kokainë tek “Bana King” , lirohet nga burgu Marson Murataj

Elton Qyno Gjykata e Tiranës, ka liruar nga qelia Marson Murataj, menaxherin e kompanisë “Bana King”, i arrestuar një vit më parë për prezencën e...

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14 majit kanidatët e primareve.

Begaj pret Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, Arqipeshkvin Paul Richard Gallagher. Duke evidentuar...

Lajme të tjera

Web TV