6 Shkurt 1928/ Mashtrimi i madh, Anastasia Romanov “ngrihet nga varri”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 6 Shkurt 1928 një grua e quajtur Anastasia Tschaikovsky, që pretendonte se ishte vajza më e vogël e Carit të vrarë të Rusisë, mbërrin në Nju Jork. Ajo mbajti një konferencë shtypi, duke shpjeguar se ishte shpëtuar nga një ushtar Bolshevik pas masakrës mbi familjen e saj, ku ajo vetë mbeti e plagosur…

Ndërmjet viteve 1918- 1928, më shumë se një duzinë grash të tjera kishin shkuar në SHBA me pretendimin se ishin trashëgimtare të familjes perandorake ruse, prandaj disa gazetarë ishin shumë skeptikë ndaj pretendimeve të Tschaikovsky. Megjithatë, ajo u trajtua si një personazh i famshëm gjatë qëndrimit të saj në Nju Jork, dhe u bë pjesë e shoqërisë së lartë njujorkeze. Duke u regjistruar në një hotel gjatë vizitës së saj, ajo përdori emrin Anna Anderson, i cili më vonë u bë pseudonimi i saj i përhershëm. Gjatë kësaj kohe, të afërm dhe të njohur të shumtë të Romanovit e intervistuan atë dhe shumëve u bëri përshtypje ngjashmëria e saj me Anastasia dhe njohuritë e saj për detajet e vogla të jetës familjare të Romanovit. Një njohje e tillë jo vetëm që do t’i fitonte aksesin e saj në çfarëdo pasurie të Romanovit që mbetej jashtë BRSS, por do ta bënte atë një peng të frikshëm politik të mërgimtarëve caristë që ende shpresonin të rrëzonin liderët komunistë të Rusisë.

Abdikimi i Car Nikollës

Në 1917, Revolucioni i Shkurtit në Rusi e detyroi Carin Nikolla II të abdikonte nga froni. Nikolla, gruaja e tij Alexandra, dhe katër vajzat dhe një djalë i tyre u mbajtën në pallatin Czarskoye Selo dhe më pas u dërguan në Ekaterinburg në Urale pasi bolshevikët morën pushtetin në Revolucionin e Tetorit. Lufta civile u ndez gjatë gjithë vitit 1918 dhe në korrik forcat ruse anti-bolshevike iu afruan Ekaterinburgut. Nga frika se Nikolla dhe familja e tij do të shpëtoheshin, autoritetet lokale dhanë një dënim me vdekje për Romanovët.
Pikërisht pas mesnatës së 17 korrikut 1918, Nikolla, Aleksandra, pesë fëmijët e tyre dhe katër mbajtësit e familjes, mes tyre doktor Botkin, u urdhëruan të visheshin shpejt dhe të zbrisnin në bodrumin e shtëpisë ku po mbaheshin. Atje, familja dhe shërbëtorët u renditën në dy rreshta – për një fotografi, u tha atyre, për të shuar thashethemet se ata ishin arratisur.

Ekzekutimi i familjes cariste

Papritur, gati një duzinë burra të armatosur hynë në dhomë dhe qëlluan familjen perandorake në një breshëri armësh. Ata që ende po merrnin frymë kur u goditën për vdekje me thikë.

Ekzekutuesit më pas i çuan trupat në një bosht të braktisur miniere rreth 14 milje larg Ekaterinburgut, i dogjën në një zjarr të ndezur me benzinë dhe i lyen kockat me acid sulfurik për të maskuar më tej mbetjet. Më në fund, ajo që kishte mbetur u hodh në gropën e minierës, e cila ishte e mbuluar me papastërti.

Në fillim, qeveria bolshevike raportoi se vetëm Nikolla u ekzekutua dhe se gruaja dhe fëmijët e tij u zhvendosën në një vend të sigurt. Më vonë, raportet se e gjithë familja kishte vdekur u konfirmuan nga hetuesit rusë. Megjithatë, në të njëjtën kohë, një thashethem i vazhdueshëm u përhap nëpër Evropë, duke treguar për një fëmijë Romanov, zakonisht Anastasia, i cili i kishte mbijetuar masakrës. Disa pretendues dolën përpara, duke shpresuar të fitonin para nga pasuria e Romanovëve që thuhet se mbahej në bankat evropiane, por ata u ekspozuan shpejt si mashtrime. Evropa, megjithatë, nuk kishte takuar ende Anna Anderson.

Identiteti i rremë i Dukeshës

Në vitin 1920, një grua e re që tentoi vetëvrasjen, u tërhoq nga kanali Landwehr në Berlin. Ajo nuk pranoi t’u tregonte autoriteteve identitetin e saj dhe u angazhua në azilin e Dalldorfit, ku jetoi në anonimitet deri në vitin 1922, kur papritmas njoftoi se nuk ishte tjetër Dukesha e Madhe Anastasia.

Lexo edhe :  Simon Cowell zbulon arsyen se pse detyrohet të mbajë syze me ngjyrë të kuqe!

Në atë kohë, Evropa ishte e mbushur me mërgimtarë rusë që kishin ikur nga Revolucioni Bolshevik dhe një numër caristësh simpatikë nxituan në ndihmë të kësaj gruaje të re, e cila në shikim të parë ishte sigurisht e artikuluar dhe mjaft e bukur për të qenë Anastasia e humbur. Trupi i saj tregonte plagë të shëmtuara, të cilat ajo tha se i kishte marrë nga thika bolshevike gjatë ekzekutimit të familjes së saj. Një ushtar bolshevik, tha ajo, duke e gjetur të gjallë, e kishte ndihmuar dhe më në fund ajo u arratis në Perëndim. Disa muaj pasi pretendoi se ishte Anastasia, ajo u lirua nga azili dhe u transferua me të parin e një vargu të gjatë mbështetësish.

Gjatë viteve të ardhshme, autoriteti i saj tek emigrantët rusë u rrit dhe ajo u bë veçanërisht e afërt me Gleb Botkin, i cili si djali i mjekut të familjes Romanov që kishte kaluar kohë të konsiderueshme me familjen perandorake në fëmijërinë e tij. Gjatë kësaj kohe, të afërm dhe të njohur të shumtë të Romanovit e intervistuan atë dhe shumë u mahnitën nga ngjashmëria e saj me Anastasia dhe njohuritë e saj për detajet e vogla të jetës familjare të Romanov. Të tjerë, megjithatë, u larguan skeptike kur ajo nuk kujtoi ngjarje të rëndësishme të jetës së Anastasias së re. I mungonin ndjeshëm edhe njohuritë e saj në anglisht, frëngjisht dhe rusisht, të cilat Anastasia e re dinte t’i fliste mirë. Shumë fajësuan për këto mospërputhje sëmundjen e saj mendore të përsëritur, e cila çoi në qëndrime të shkurtra në institucionet mendore në disa raste.

Ndërkohë, mbështetësit e saj filluan një betejë të gjatë për të fituar njohjen e saj ligjore si Anastasia. Një njohje e tillë jo vetëm që do t’i fitonte aksesin e saj në çfarëdo pasurie të Romanovit që mbetej jashtë BRSS, por do ta bënte atë një peng të frikshëm politik të mërgimtarëve caristë, të cilët ende shpresonin të rrëzonin liderët komunistë të Rusisë.

Hetimi familjar

Duka i Madh i Hesse, vëllai i Aleksandrës dhe xhaxhai i Anastasias, ishte një kritiku kryesor i kësaj përpjekjeje dhe ai punësoi një hetues privat për të përcaktuar identitetin e saj të vërtetë. Hetuesi njoftoi se ajo ishte në fakt Franziska Schanzkowska, një punëtore polako-gjermane e fabrikës nga Pomerania, e cila ishte zhdukur në vitin 1920. Schanzkowska kishte një histori të paqëndrueshmërisë mendore. Këto gjetje u botuan në gazetat gjermane, por nuk u vërtetuan përfundimisht.

Anna Anderson vazhdoi luftën e saj për njohje, duke humbur disa çështje gjyqësore me kalimin e dekadave. Një shfaqje franceze për historinë e saj, Anastasia, debutoi në vitin 1954 dhe në vitin 1956 u shfaq një version filmi amerikan, me Ingrid Bergman që fitoi një çmim Oscar për rolin e saj titullar.

Ajo vdiq në vitin 1984. Në vitin 1991, hetuesit amatorë rusë, duke përdorur një raport të publikuar së fundmi nga qeveria mbi ekzekutimin e Romanov, gjetën atë që ata mendonin se ishte vendvarrimi i Romanov. Autoritetet ruse morën përsipër dhe zhvarrosën mbetjet njerëzore.

Fundi i një misteri

A mund të kishte shpëtuar Anastasia dhe të rishfaqej si Anna Anderson? Në vitin 1994, shkencëtarët amerikanë dhe anglezë kërkuan t’i përgjigjen kësaj pyetjeje një herë e përgjithmonë. Duke përdorur një mostër indi të Anderson-it të rikuperuar nga një spital në Virxhinia, ekipi anglez krahasoi mtDNA-në e saj me atë të Romanovëve. Ata arritën në përfundimin vendimtar: Anna Anderson nuk ishte një Romanov. Më vonë, shkencëtarët e krahasuan mtADN-në e saj me atë të Karl Maucher, një nipi i madh i Franziska Schanzkowska. ADN-ja ishte një përputhje, duke vërtetuar më në fund teorinë e paraqitur nga një hetues gjerman në vitet 1920. Një nga misteret e mëdha të shekullit të 20-të u zgjidh.

Të fundit

Ekzistojnë 4 lloje gjumashësh. Po ju çfarë tipi jeni?

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për personalitetin që keni, mund të jeni introvert ose ekstrovert. Ju madje mund të...

Nga e drejta e abortit për vajzat mbi 16 vjeçe, te surrogacia/ Zbardhet projektligji

Zbardhet projektligji për shëndetin seksual dhe riprodhues. Në këtë projektligj një vajzë mbi 16 vjeçe mund të vendosë vetë nëse do të abortojë apo...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Kriset marrëdhënia e Romeos dhe Heidit

Çifti Romeo Veshaj dhe Heidi Baçi, kanë debaruar me njëri-tjetrin në orët e para të mëngjesit në ‘Big Brother Vip’. Konkurrentja ishte mërzitur me...

Procesi ndaj Salianjit në Gjykatën e Apelit/ Avokati kërkon shtyrjen e seancës, arsyeja

Gjyqi në Gjykatën e Apelit për deputetin demokrat Ervin Salianji për dosjen ‘Babale’ është shtyrë sërish. Avokati i Salianjit, Ledio Braho ka bërë kërkesë...

Ironizon Agron Gjekmarkaj: Djalli ka dalë nga shishja, atë s’e kontrollon më as Rama

Deputeti demokrat, Agron Gjekmarkaj thotë se raporti i DASH për Shqipërinë është një diagnozë, ndërsa ilaçet dhe shërimin duhet ta bëjmë vetë. Në një reagim,...

Lajme të tjera

Web TV