“Dukej si Dita e Gjykimit, familje të tëra u ndanë”/ Rrëfimet e tmerrit në Turqi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një organizatë bamirëse ka nisur një thirrje urgjente prej 20 milionë paundësh për Turqinë dhe Sirinë për t’i ndihmuar ata të shërohen nga tërmetet e sotme.

Islami Relief është tashmë në terren në të dy vendet dhe po ofron kupona parash për ata në zonat më të prekura.

Në Siri, shoqata bamirëse po punon për të ofruar furnizime shëndetësore dhe mjekësore për spitalet dhe klinikat, si dhe batanije dhe tenda për të pastrehët nga tërmeti.

Mohammed Hamza, kreu i zyrës së Ndihmës Islamike në Idlib, Siria veriperëndimore, e dëshmoi shkatërrimin nga dora e parë:

“Ishte ora 4 e mëngjesit dhe u zgjova në shtëpi duke u dridhur nga njëra anë në tjetrën. Gjithçka po dridhej, tullat po binin, dukej si Dita e Gjykimit dhe gjithçka do të shkatërrohej plotësisht. Gruaja ime po bërtiste dhe unë shkova te fëmijët e mi, por nuk e dija se çfarë mund të bënim.
Ne dolëm jashtë dhe pamë mijëra njerëz në rrugë me rrobat në shpinë. Njerëzit bërtisnin për fëmijët e tyre të humbur – familje të tëra u ndanë dhe humbën.
Kaq shumë ndërtesa u shkatërruan plotësisht dhe pashë dhjetëra njerëz nën rrënoja, me turma që përpiqeshin t’i nxirrnin jashtë”, ka rrëfyer ai.

Të paktën 120 pasgoditje janë raportuar nga Turqia, sipas një përditësimi nga agjencia e menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Pasgoditjet janë tërmete më të vogla që pasojnë një fillim më të madh në të njëjtën zonë.

Gjatë gjithë ditës, ekspertët kanë thënë se mund të ketë disa, madje mijëra, pasgoditje ende që do të vijnë, dhe ato mund të zgjasin javë.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara, i cili raporton vetëm pasgoditjet më të fuqishme, raportoi të paktën 43 me magnitudë 4.3 ose më të lartë.

Të fundit

U nda sot nga jeta, intervista me “Zonjën e Tironës” 3 vite më parë, ja historia e saj

Është ndarë sot nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Fjala.al pati...

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë ose jo qëndrimin e tyre...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Lajme të tjera

Web TV