Elon Musk i ofron Turqisë satelitët pas tërmetit shkatërrues, qeveria e refuzon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Turqia dhe Siria u tronditën sot nga një tërmet me magnitudë 7.8 që la pas të paktën 2,300 viktima.

Pas tërmetit shkatërrues, Elon Musk tha se do të dërgonte ndihma përmes rrjetit Starlink “sapo të miratohet”, në një postim në Twitter.

Tweet-i i Musk ishte në përgjigje të një përdoruesi në Tëitter duke thënë se “po ndodhin mungesa të mëdha komunikimi” .

Megjthatë, qeveria turke nuk pranoi, raportoi Bloomberg.

Bloomberg raporton se një zyrtar anonim turk falënderoi Musk për ofertën e tij, por tha se vendi kishte kapacitet të mjaftueshëm satelitor dhe stacionet e tij bazë funksiononin me energji baterie, por disa zona nuk mund të pajisen me energji elektrike.

Tërmeti ka rrëzuar qindra ndërtesa në të dy anët e kufirit duke shkatërruar zonën dhe duke vrarë mijëra njerëz.

Rajoni ndodhet në një vijë thyerjeje dhe shpesh ndikohet nga tërmetet.

Një tërmet i ngjashëm ka ndodhur në vitin 1999, duke lënë pas 18,000 viktima.

 

Të fundit

E rëndë në Korçë/ 38-vjeçari futet në lokal dhe rreh ish-bashkëjetuesen

Një person me inicialet G. Ç ., 38 vjeç, banues në fshatin Dishnicë, Korçë është shpallur në kërkim pasi...

“Në 14 Maj ndryshimi do bëhet fakt i kryer”/ Meta: Bizneset e vogla nuk do paguajnë taksa

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zhvilluar një takim me bizneset e vogla dhe të mesme. Në një reagim në Facebook, Meta shprehet...

Rrëmbimi dhe vrasja Jan Prengës/ Burg përjetë kopshtarit Festim Bexhdilit

Festim Bexhdili, ish kopshtar i Kompleksit ‘Golden’ do të mbetet në burg përjetë. Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar...

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Nga Frrok Cupi Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të ‘voglit’. Lidhja kryesore, se Putin...

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe lajmi vjen pak ditë pasi...

Lajme të tjera

Web TV